За необходимостта от слънцезащита е изписано много, но в следващите редове ще отговорим на няколко въпроса, които по някаква причина са оставали недоизяснени или са имали противоречиви обяснения.
- Може ли през лятото да се използва крем с SPF в качеството на дневен крем за лице?
Качествените слънцезащитни кремове, специално разработени за лице имат допълнителни свойства: хидратация, подхранване, матиране. Във формулите им са включени комплекси от антиоксиданти, витамини, минерали и други активни вещества. Не е грешка, ако през лятото се замени обичайния дневен крем за лице с такъв с SPF. Разбира се, трябва да се потърси продукт, който ще е най-подходящ за конкретния тип кожа и ще удовлетвори напълно потребностите й, като трябва да се има предвид и текстурата.
Мнението на експертите:„Не е толкова важно как ще се нанася продуктът с SPF – върху обичайния дневен крем или като самостоятелно козметично средство. Но ако кожата е силно дехидратирана или са налице видими признаци на стареене, то не бива да се пренебрегва нанасянето на обичайния дневен крем под продукта с SPF.“
- Предпазват ли кремовете с SPF от пигментация, ако тя е свързана с хормонални нарушения?
Не. Слънцезащитните средства с SPF, както всички други методи за борба с пигментацията, работят добре при отсъствието на хормонален дисбаланс в организма. Проблемът с хормоналните нарушения първо трябва да се реши „отвътре“, в противен случай винаги ще се появяват пигментни петна.
Мнението на експертите:Причините за хиперпигментацията по-често са генетични, отколкото хормонални. Производството на меланин се контролира от следните хормони: меланоцитстимулиращ хормон (отделя се от предния дял на хипофизата), естроген, хормоните на щитовидната жлеза и надбъбречните жлези. Има случаи, когато тези хормони се синтезират в необходимото количество, но черният дроб не се справя с тяхната преработка и хормоналният фон се повишава, което води до хиперпигментация.“ - Необходимо ли е хората с по-тъмна кожа, които никога не изгарят, да използват слънцезащитни продукти?
За щастие кожата ни има способност за естествена защита от слънчевите лъчи, която частично предпазва от вредната UV радиация. Тази защита е различна в зависимост от фототипа и количеството на защитния пигмент – меланин, който се синтезира при излагане на слънце от меланоцитите. Както е известно, според скалата на Фицпатрик има 6 фототипа кожа и хората с 4-ти, 5-ти и 6-ти фототип потъмняват без никакво изгаряне.
Мнението на експертите:„Въпреки че тези хора не са застрашени от изгаряне и зачервяване, защитата на кожата им от вредното въздействие на UV лъчите е задължителна. Първо – реакциите, които протичат в кожата под въздействието на UV радиацията, са основна причина за фотостареенето, свързано с преждевременната поява на бръчки, пигментни петна, разширени капиляри и други възрастови промени. Второ – слънчевите лъчи могат да провокират злокачествени образувания по кожата. И трето – UV лъчите понижават не само имунитета на кожата, но и на целия организъм. Хората с 4-ти, 5-ти и 6-ти фототип кожа трябва да използват фотозащитни продукти с SPF 30, а в районите с повишено слънцегреене – с SPF 50.“ - Истина ли е, че маслата от някои растения имат слънцезащитен ефект?
Да, истина е. Натуралните растителни масла имат слънцезащитен ефект, но защитният фактор не е висок и не могат да се конкурират със специално разработените слънцезащитни козметични средства.
Мнението на експертите:„Изследванията показват, че зехтинът със зелено-жълт оттенък има SPF 8, а сусамовото масло – SPF 4. Кокосовото масло противодейства на окислителните процеси, възникващи в кожата под въздействието на UV радиацията, но SPF на това масло варира от 4 до 10. Като цяло натуралните масла имат нисък SPF и не могат надеждно да защитят кожата от UV лъчите.“
- Как да се нанася слънцезащитният крем за лице – под грима или върху него?
Логичната последователност за прилагане на продуктите за лице е: дневен хидратиращ или антиейджинг крем – крем с SPF – грим. Но ако по някаква причина този ред се промени (например, забравен е слънцезащитният крем, а няма време за отстраняване на грима), няма нищо страшно накрая да се нанесе фотозащитният продукт. Необходимо е обаче кремът с SPF да има лека флуидна текстура и да не повреди грима. Това особено важи за страстните почитателки на макиажа, които не излизат никъде без грим.
Мнението на експертите: „Винаги нанасяйте продукта с SPF около 20-30 минути преди да излезете навън и в такова количество, че да се образува тънък филм върху кожата. Подновяване на всеки 2 часа е необходимо в случаите, когато прекарвате целия ден на открито.“
- Може ли пудрата с SPF да замени слънцезащитния крем?
Да, днес се предлагат пудри с висок SPF и широк спектър на слънцезащита, но тези грим продукти трябва да се нанасят достатъчно плътно на лицето, за да са наистина ефективни. Едва ли такъв макиаж обаче е подходящ за горещите летни дни.
Мнението на експертите:„Грим продуктите с SPF, ако се разглеждат като самостоятелна слънцезащита, са подходящи в облачните дни и то в градски условия, а не край морето или в планината. През лятото е по-добре да се използва крем с лека текстура и висок SPF в качеството на база за грим.“
- Необходима ли е козметика с SPF за хората, които ще прекарат лятото в града, а не на море или планина?
Задължително. Слънцегреенето е навсякъде, а не само край морето или в планината. В градски условия може да се ползват слънцезащитни продукти с по-нисък SPF в случаите, когато човек не прекарва целия ден на открито.
Мнението на експертите:„Достатъчно е слънцезащитният продукт да се нанесе само на лицето, ръцете, шията и деколтето. От една страна тези части на тялото постоянно са открити, а от друга – кожата в посочените зони е най-уязвима и склонна към хиперпигментация.“