Един от трудните за преодоляване проблеми на нашето съвремие е стресът. Как да овладеем стреса? Как да избягаме от проблемите със съня? Как да бъдем по-концентрирани, мотивирани и спокойни? Отговорите на тези и още въпроси дава Гергана Радович, холистичен терапевт.
Гергана Радович,
холистичен терапевт, преподавател по
ТЕС и мастър Ти-Тап треньор
Гергана, каква е разликата между класическата психология и енергийната психология?
Енергийната психология е на базата на класическата, но е много по-всеобхватна – тя използва източните техники, познанията за енергията, която протича в тялото, както и ефекта на въздействие върху акупунктурните точки. Тя е много добре приложима и се съчетава с техниките за емоционална свобода (ТЕС). Базирано на опита, извлечен от практиката ми, мога да кажа, че ТЕС е един от най-лесните методи за справяне със стреса на момента. Част от техниката включва потупване с върховете на пръстите по определени точки от тялото, което води до овладяване на стреса.
Как започнахте практиката си като холистичен терапевт?
Преди десет години достигнах до момент, в който осъзнах, че ми е необходима промяна – не се чувствах добре физически, имах проблеми с кожата и теглото. Открих американската гимнастика Ти-Тап, която толкова много ми хареса, че се й се посветих и по-късно самата аз станах треньор. Когато започнах да се занимавам с Ти-Тап, се запознах и с ТЕС. Ако вярвах в случайността, щях да кажа, че съм открила техниките за емоционална свобода случайно, покрай заниманията ми с Ти-Тап, но тъй като не вярвам, ще кажа, че съм ги открила тогава, когато съм била готова за тях.
Какво се постига с ТЕС?
Вече е доказан приносът на ТЕС при овладяване и справяне с посттравматичния стрес, депресията, различните хронични проблеми. ТЕС не лекува, ТЕС помага на човек да се справи със симптомите, свързани със заболяването; да се освободи от негативните емоции, за да може тялото му да се отпусне. С ТЕС се постига спокойствие, а когато човек е спокоен, всяка цел е постижима – сънят е пълноценен, излишните килограми се свалят по-лесно, проблемите с кожата постепенно изчезват.
Какво означава да овладееш стреса?
На първо място да сме запознати какво представлява стресът от чиста физиологична гледна точка, за да можем да си създадем очаквания за реакцията, която ще протече, когато изпаднем в стресова ситуация. Стига да сме запознати с процеса, реакцията на тялото е предвидима.
Стресът е съвкупност от изискванията, наложени върху тялото във всяка ситуация. Те могат да бъдат физически – промяна на температурата, заболяване; и психологически – притеснение, напрегната работна среда и др. Двете най-познати реакции на стреса са „бий се“ и „бягай“, както и „замръзни на място“. Когато възникне стресов фактор, тялото произвежда огромно количество хормони, което ни дава допълнителни физически и психически сили, за да можем да удържим на тази атака или да избягаме от нея. Независимо колко психически устойчиви сме, ако се случи нещо с наш близък или нещо неочаквано, за което не сме подготвени, можем много лесно да замръзнем, тоест способността да действаме адекватно да ни се изплъзне.
Овладяването на стреса представлява, първо, да сме наясно, че стресовата реакция има три фази – алармена, фаза на тревога и последната – фаза на изтощение. Когато изчерпим запасите на тялото, стигаме до момент, в който не можем повече да се борим и имаме нужда от почивка. Не си ли осигурим необходимата психическа и физическа почивка, могат да възникнат сериозни заболявания и хронични състояния; може сънят да се наруши, да се стигне до т.нар. бърнаут, да възникне проблем с рязко качване или сваляне на тегло, да се влоши драматично качеството ни на живот.
В практиката си съм срещала много хора, които идват и ми казват: „Животът ми е объркан“. Те не казват, че са стресирани, споделят, че не знаят какво да правят, не знаят как се е стигнало до определена ситуация, струва им се, че нещо не е наред. Когато ги попитам дали са стресирани, те в повечето случаи казват, че не са, обаче следва: „развеждам се“, „мой близък почина“, „детето ми не е добре в момента“ или „трябва да работя по-дълги смени“. Стресът е състояние, което невинаги се разпознава, и тогава се намесва компетенцията на специалиста.
Как да разберем, че имаме нужда от помощта на специалист?
Имаме нужда от специалист тогава, когато сами преценим, че искаме помощ и сме готови да я получим. Сами трябва да осъзнаем необходимостта от външна помощ и да я намерим, защото я искаме, а не защото роднина или приятел ни е посъветвал или е настоявал. Много е важно човек да осъзнае, че е готов и иска да положи усилия. Всеки от нас може и има потребност според мен да потърси помощ, когато: има проблеми в семейството – чести скандали, неразбирателства; детето ни е хиперактивно – това е индикация за някакъв проблем между родителите или между родителите и близките; когато имаме проблем с рязко качване или сваляне на килограми; забелязваме прекаляване с пушенето на цигари, с определени храни или напитки; непрекъснато залитане към корекции на визията; загубим близък човек; не спим добре от дълго време; усещаме, че другите не ни разбират; не можем да се съсредоточим върху нищо и имаме усещането, че се лутаме; липсва всякаква мотивация; смятаме, че другите са виновни.
За контакти: Гергана Радович, www.enepsy.bg
тел. 0888 27 68 02, e-mail: gerganaradovich@gmail.com