Продължаващата пандемия (Covid-19) и необходимостта от продължително носене на предпазни маски/шлемове не само скри усмивките на любимите ни хора, но доведе до задълбочаването на един и без това често срещан проблем – синдрома на сухото око.
Редица проучвания доказват връзката между продължителното носене на предпазни маски и появата на сухота в очите. Обяснението е съвсем просто: при издишване маската формира и насочва към очите една почти постоянна въздушна струя, която допълнително изсушава очната повърхност. Ето защо хората, носещи продължително време предпазни маски, все по-често изпитват дискомфорта на сухота в очите.
Какво представлява синдромът на сухото око и как да разпознаем проблема?
Синдромът на сухото око се изразява в засягане на очната повърхност в резултат на количествена или качествена промяна в сълзите. Той може да варира от леко, но постоянно дразнене на очите до значително възпаление и видими белези по очната повърхност. И ако в миналото по-уязвими са били хората над 50-годишна възраст, то днес с развитието на технологиите (работа с компютри, различни смарт устройства и др.) проблемът често засяга по-младата възраст. Породената от Covid-19 необходимост от т.нар. онлайн обучение доведе до появата на този синдром дори у нашите деца. Той е и една от водещите причини за посещения при очния лекар.
Намалена слъзна секреция
Възрастта е основен рисков фактор за развитието на сухо око. Жените са предразположени към този синдром заради хормоналния дисбаланс преди и по време на менопаузата.
Бързо изпарение на сълзите
То се получава при т.нар. „компютърен зрителен синдром“ и се дължи на продължителна работа с компютри или други електронни устройства поради концентриране върху обектите от монитора. Други причини са сухият въздух, работа в помещения с климатик, изкуствена светлина, продължително носене на предпазни маски и др. Вятърът, високата надморска височина и цигареният дим също предизвикват сухота в очите.
Синдром на сухо око при носене на лещи
Често хората, които носят контактни лещи, страдат от сухота в очите. Това, от една страна, се дължи на факта, че лещата абсорбира част от слъзния филм, а от друга, на това, че контактните лещи намаляват чувствителността на нервните окончания и по този начин се намалява количеството на произведения слъзен филм. В такива случаи е добре прилагането на хидратиращи капки за очи, които могат да се поставят върху контактните лещи. Изкуствените сълзи възстановяват хидратацията за известен период от време.
Кои са основните симптоми?
Най-честите оплаквания са свързани със сълзене, усещане за чуждо тяло, чувство на дискомфорт, парене, леко преходно зачервяване, сърбеж, замъглено виждане, което се подобрява с мигане, засилване на симптомите след четене, гледане на телевизия или работа на компютър.
Как да се предпазим от синдрома на сухото око и да защитим очната повърхност от увреждане?
Употребата на изкуствени сълзи без консервант и намаляването на вредните въздействия спомагат за облекчаване на симптомите.
Капките Thealoz®Duo на френската фармацевтична компания Laboratoires Thea са един качествен заместител на сълзите. Комбинацията на двете съставки (хиалуронова киселина и трехалоза), без консервант, прави употребата на продукта изключително ефективна за постигне на максимален физиологичен комфорт и премахване на симптомите на сухота в очите.
Наред с прилагането на изкуствени сълзи без консервант от съществено значение (особено в условията на Covid-19) e и спазването на добра хигиена на очите. Ефективни помощници в това отношение могат да бъдат стерилните напоени с лосион кърпички Blephaclean® (за ежедневно почистване на клепачите), както и стерилният гел за ежедневна хигиена на миглите и клепачите Blephagel®. Двата продукта осигуряват ненадминат комфорт и хигиена за вашите очи, съчетани с безкомпромисното френско качество на Laboratoires Thea.