Една от любимите фрази на французите е: „възрастта на една жена може да се определи от състоянието на кожата на ръцете, шията и деколтето”. И това е абсолютно вярно, защото първите признаци на стареене в тези зони започват още на 30-35-годишна възраст. С напредване на възрастта признаците на стареене засягат не само лицето, но и шията и деколтето. За съжаление много жени обръщат внимание най-вече на лицето си и пренебрегват грижата за тези деликатни зони, които са не по-малки издайници на неумолимия ход на времето.
Особености на процеса на стареене в зоната на шията и деколтето
Хистологичните белези на стареене на кожата в областта на шията и деколтето се изразяват в хиперкератоза на роговия слой. На границата на базалната мембрана се наблюдава неравномерно разпределение и натрупване на пигмента меланин. В някои зони на дермата е налице дегенерация на колагеновите и еластиновите влакна, а в други нормалните колагенови влакна се заместват от колаген с увредени участъци. Клинично това се проявява като загуба на еластичност и намаляване на стегнатостта на кожата, появяват се фини линии и бръчки.
Кожата в областта на шията и деколтето е по-тънка и деликатна в сравнение с тази на лицето. В зоната на шията тя се поддържа от платизмата, която представлява широк плосък мускул, разположен непосредствено под кожата, по цялото протежение на шията, като покрива и долната третина на лицето. Началото на платизмата започва под ключицата върху повърхностната плоча на гръдната фасция, като се издига и заема целия антеролатерален участък на шията. Положителното е, че подкожният мускул поддържа кожата на шията изпъната и освобождава от натиск подкожните вени, а отрицателното е, че изтегля кожата на устния ъгъл надолу.
Върху платизмата има много тънка мастна тъкан и малко количество мастни жлези, което клинично се проявява като повишена сухота на кожата и склонност към лесно образуване на бръчки. В долните части на бузите и областта на брадичката обаче има натрупване на мастна тъкан, което води до неестетично отпускане и промяна в контура на лицето. В този случай поява на двойна брадичка може да се да наблюдава и при отсъствието на проблеми с наднорменото тегло, например при пациенти с ниско разположение на подезичната кост. При атония на платизмата се формират дълбоки пръстеновидни гънки, които са особено изразени върху страничните повърхности на шията.