За кожните промени, които се асоциират с коронавируса и не бива да се неглижират от лекарите, а също и за най-често срещаните проблеми на кожата вследствие носенето на маски разговаряме с проф. д-р Мери Ганчева.
Проф. д-р Мери Ганчева,
ръководител на сектор Дерматология и венерология,
ДКЦ Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост
Проф. Ганчева, наблюдават ли се специфични кожни промени, свързани с Covid-19?
Да, във връзка с новия коронавирус се наблюдават някои специфични кожни патологии, които са важни от медицинска гледна точка както за нашето съсловие, така и за пациентите като проява на различни дерматози. Патологията, която се проявява при Covid-19 е запушване на кръвоносните съдове. При кожата това се вижда като оклузия на повърхностния съдов плексус, което се изразява в т.нар. ливедо ретикуларис и сигнализира, че е възможно да има тромбози и засягане на ендотела на кръвоносните съдове. Този симптом не бива да се неглижира от лекарите и трябва да се мисли за коронавирус. Разбира се, запушването и промените в ендотела на съдовете на по-дълбоко ниво вече касае лекари от други специалности. В случаите, когато пациентите са били асоциирани с коронавирус, е наблюдавана много интензивна уртикария. Става въпрос за пациенти, които никога досега не са имали подобни оплаквания, а при биопсично изследване уртикарията не показва типичните белези за това кожно заболяване. Пациенти, които са вирусоносители могат да имат такива кожни прояви на фона на по-слабо изявена температура и кашлица. При болните от коронавирус (по данни от международни публикации) се установява ливедо ретикуларис по тялото или крайниците, което е сигнален маркер за наличие на коронавирусна инфекция.
Какви проблеми на кожата причинява продължителното носене на маски?
Най-често срещан е контактният дерматит, чиято поява е свързана с носенето на различни видове маски. Клиничната картина се характеризира с множество обриви около устните и по брадичката, както и запушване на порите. Това се дължи на натрупването на себум, както и на бактериите по повърхността на кожата, които се развиват повече във влажна среда, каквато се получава под маската.
Вашите съвети за превенция на контактен дерматит?
На първо място трябва да се избягва наслагване на много кремове и грим продукти. Днес има т.нар. 3 в 1 кремове, които са много по-подходящи за апликация, отколкото наслагването на хидратиращ продукт, база, фон дьо тен, пудра, фотозащита. В тези кремове са включени всички необходими съставки и те са много по-удобни и практични. На второ място е използването на бариерни кремове, които създават изолиращ слой, т.е. няма тясно съприкосновение с материалите, от които са изработени маските и причиняват раздразнения, когато са в непосредствен контакт с кожата.
За контакти: ДКЦ Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост
София, бул. Цариградско шосе 66А, тел. 0700 13 127
www.acibademcityclinic.bg
Частен кабинет – София, ул. Позитано 10
тел.: 0888 690 728, 0888 690 728