Проф. д-р Евгения Христакиева,
дерматолог, д.м., ръководител катедра към Тракийски университет, Медицински факултет и началник Клиника по кожни и венерически болести, УМБАЛ „Ст. Киркович“ – Стара Загора, председател на Българо-немското дерматологично дружество и член на УС на БДД
Какви са възможностите за развитие и реализация на младите дерматолози, кои са причините за появата на тежкото заболяване гноен хидраденит и какви са съвременните методи за лечение – отговорите на тези и други въпроси от проф. д-р Евгения Христакиева, специално за читателите на Beauty Woman.
Проф. Христакиева, създадохте една от най-добрите клиники в България. В каква посока са насочени вашите усилия?
Да, аз използвах сериозния си професионален опит, за да създам блестящ екип и една много добра клиника по кожни и венерически болести. Благодарение на специализациите и работата си в чужбина, видях един добър модел, който пренесох в нашата клиника. Ние развиваме дерматоалергологията на доста високо ниво – почти всички колеги могат да правят тестуване, те са професионално обучени, а д-р Деси Ганчева се оформя като много добър дерматоалерголог и се надявам до края на годината да защити дисертация. На доц. д-р Дърленски, който е доцент в моята катедра му предстои външна защита на докторска дисертация. Много се радвам, че имам възможността да давам шанс за развитие на младите дерматолози. Д-р Карен Мануелян е главен асистент в катедрата ми и се развива в областта на булозните дерматози. При нас е застъпено и лечението на псориазис, като имаме и комисия за скъпоструващи биологични средства. Най-силната ни страна е лечението на хидраденитис супуратива (гноен хидраденит, acne inversa), защото се оформихме като единствен център в България. Преди години гнойният хидраденит бе считан за гнойно заболяване на апокринните потни жлези, но днес се натрупват все повече знания за автоинфламаторния му характер, подобно на псориазиса и другите хронични възпалителни заболявания. Затова и тенденцията е в бъдеще да се лекува с биологични средства и хирургични методи. В клиниката развихме и дерматохирургията и вече можем да прилагаме оперативните методи за лечение на гноен хидраденит, благодарение на проф. Коус от Германия, който заедно със своя екип проведе няколко курса на обучение. И още една новина – към медицинския колеж открихме специалност медицински козметик (професионален бакалавър), като преподавателите ще са от нашата клиника и базата за обучение също ще е при нас, за да можем наистина да подготвим успешни кадри и да се ограничат до минимум всякакви усложнения за клиентите.
Защо се насочихте към заболяването гноен хидраденит?
Започнах да се занимавам с лечение на хидраденитис супуратива преди 6 години, когато в кабинета ми дойде едно много изстрадало момиче на 20 години, прегънато от болки с двамата си родители, изключително притеснени и обезпокоени. С моя екип използвахме всички възможни терапии, но имаше риск от сериозно влошаване на състоянието й. Като председател на Българо-немското дерматологично дружество аз контактувам с много немски колеги, консултирах се със светила в тази област, които предложиха оперативна намеса, тъй като терапиите вече бяха безмощни да повлияят гнойния хидраденит. Заболяването има внезапно начало с остра болка, като субективната симптоматика е много силна, когато се формират абсцидиращите кухини и пустули, в които се събира гнойна секреция и са неописуемо болезнени. Всички пациенти с тежки форми на заболяването, които идваха при мен, бяха следствие на грешни стратегии от страна на лекарите, поради недостатъчни знания за развитието на гнойния хидраденит.
Какви са причините за поява на това заболяване?
Гнойният хидраденит се счита за автоинфламаторно заболяване, като има и фамилна обремененост. Отключва се процес на самоунищожаване на клетките, т.е. цитокините, подобно при други имуномедиирани заболявания, стартират един механизъм, който вместо да е защитен става патологичен.
Един от доказаните фактори за поява на заболяването е никотинът – в 95% от случаите. Друг фактор е външната иритация, особено при по-пълните хора и пациентите с метаболитен синдром. И третата причина е свързана с изпотяване, триене, бръснене. В последно време работим много по този проблем, като имам и двама докторанти – д-р Делийска и д-р Лавчева са се фокусирали върху имуномедиираните реакции, които отключват т.нар. цитокинова буря, водеща до възпалителен процес. Разбира се, при гнойния хидраденит има прибавена микрофлора, микробиомът е по-различен, но тепърва ще се търсят още и още нови знания. В момента 2 наши схеми на лечение са много успешни, като тепърва навлиза и биологичната терапия. Освен това, ние дерматолозите трябва да се научим да оперираме, защото по света дерматохирургията си е в нашата сфера, а не в тази на хирурзите и най-вече защото оперативният метод за лечение на гнойния хидраденит е доста по-различен. До този момент в нашата клиника има 30 оперирани пациенти с тежки форми на заболяването, като само при двама от тях се появи рецидив и то в близост до оперативната рана. Нашият алгоритъм за лечение е цялостен и включва отказ от тютюнопушене, намаляване на теглото, правилен и балансиран режим на хранене и двигателна активност. В случая интердисциплинарната екипност е много важна.
Какво трябва да знаят младите ви колеги дерматолози?
На първо място е да трупат знания във времето – още в студентските си години трябва да овладеят общите принципи в медицината и на базата на симптоматиката да са в състояние да поставят точна диагноза. Кожата реагира на едни и същи фактори с различни обриви, но младите колеги трябва да сглобят целия пъзел и който се научи да чете по кожата, той ще стане добър дерматолог. Днес благодарение на новите научни достижения и иновативната апаратура, се откриват много възможности за успешна реализация пред младите дерматолози. Важно е да придобият и много висока компетентност, за да отговорят и на най-високите изисквания в областта на клиничната дерматология. Колкото до естетичната дерматология, обмислям да открия специализиран център, където да се извършват естетични процедури, но на много високо медицинско ниво.
За контакти: УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“
Клиника по кожни и венерически болести
Стара Загора, ул. Ген. Столетов 2
тел. 042 232 983, 0889 431 106