Beauty Woman, като единствената независима медия, даваща трибуна на всичко, случващо се в козметичния бранш, в началото на годината се обърна към Тяна Пресолска, председател на Асоциацията на Медицинските Козметици с цел да ни информира върху какво ще бъдат концентрирани усилията на АМК през 2021 г. и да разкаже за дългоочакваното събитие за всички специалисти, работещи в сферата на медико-козметичната практика – включването на Медицинския козметик в Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД-2011).
Тяна Пресолска, председател на Асоциацията на Медицинските Козметици
Г-жо Пресолска, моля да разкажете какво означава признаването на специалността „Медицински козметик“?
На първо място трябва да кажем, че по смисъла на Закона за висшето образование специалността „Медицинска козметика“ е официално призната като такава от самото начало на нейното създаване – тя се изучава във всички реномирани висши учебни заведения у нас и подготвя здравни специалисти в различни области на медико-козметичната практика с ОКС „професионален бакалавър“ от професионално направление „Здравни грижи“. Обучението е само редовна форма и продължава 3 години.
Едновременно с това, въпреки че е акредитирана като специалност от висшето образование, професията „Медицински козметик“ не е регулирана т.е. не съществуват единни нормативни изисквания към обучението по тази специалност – то се провежда на базата на академична автономия, което предполага различни образователни планове, неуеднаквено съдържание и дисциплини, а това създава предпоставки за различно качество на обучението, макар че през последните години се наблюдава унифициране на учебните програми по специалността във всички медицински колежи, предлагащи обучение по тази специалност.
Следва да се отбележи също така, че до вчера професията „Медицински козметик“ не фигурираше в нито една професионална структура на работната сила в България.
Тази неяснота в статута на професията е изключително притеснителна, защото не позволява ясно разграничаване на професионалните компетенции на медицинския козметик от останалите специалисти, работещи в сферата на козметологията.
Затова включването на Медицинския козметик в Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД-2011) е толкова важно събитие за нас. Класифицирането на професията с код от професионална категория „Други приложни специалисти в здравеопазването“ е първото категорично заявяване и признаване на съществуването на професията. И най-важното, утвърдените в Класификатора изисквания за минимално образователно и квалификационно ниво за длъжността „Медицински козметик“ са съвместими и сравними с европейските изисквания и стандарти, което е стъпка към признаване на професионалната квалификация на медицинския козметик на национално и европейски ниво.
Какви привилегии носи това на завършилите специалността?
Привилегията или по-скоро напълно заслуженото право притежаването на специфичната професионална квалификация „Медицински козметик“ да бъде ясно откроена, с ясни изисквания за минимално образователно и квалификационно ниво и с право на достойно заплащане и място в професионалната и длъжностна структура на работната сила у нас. До известна степен включването на медицинския козметик в НКПД-2011 запълва нормативната празнота по отношение на изискванията за започване и упражняване на длъжността. Утвърдените функции, дейности и изисквания за минимално образователно и квалификационно ниво за длъжността „Медицински козметик“, освен че напълно съответстват на европейските изисквания, дават възможност за обективно установяване на несъответствието между изискваното от Класификацията минимално образователно и квалификационно ниво за заемане на длъжността с код по НКПД 3259-5003 „Медицински козметик“ и притежаваните от заетото или кандидатстващото за длъжността лице образование и професионална квалификация. А това е вид гаранция за качество и конкурентност на кадрите на пазара на труда.
Това, че си медицински козметик, дава ли ти повече (или допълнителни) права върху извършването на дадени терапии от козметика, придобил знания в ЦПО?
Правата за извършване на козметични услуги се определят от придобитата степен на професионална квалификация и образователно равнище за съответната професия. Съгласно държавното образователно изискване за придобиване на квалификация по професия „Козметик“ (с код 8150201) изискваната степен на професионална квалификация е втора степен. Изискваната степен на професионална квалификация и образователно равнище за професия „Медицински козметик“ (с код 3259-5003) е минимум 5–та степен с изискуема ОКС „професионален бакалавър“, съгласно Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
Това само по себе си е красноречив отговор на категоричното разграничаване на тези две специалности, като нивото на професионалната компетентност следва да определя професионалните дейности, в които трябва да бъдат ангажирани съответните специалисти „ Козметик“ или „Медицински козметик“.
Смея да твърдя, че дипломираният медицински козметик е с най-високо ниво на професионална квалификация в сферата на здравните грижи в направление медико-козметични услуги – със солидни теоретични знания и сериозна практическа подготовка. Завършилите специалността, изпълняват дейности както в сферата на здравеопазването, така и в сферата на услугите с обществено предназначение.
Наред с козметичните услуги, медицинският козметик осъществява здравни грижи, профилактика, рехабилитация и здравна промоция в съответствие с професионалните си компетенции, придобити вследствие на обучението по специалността. Всички тези дейности са извън обхвата на професия „Козметик“, който може да извършва единствено базови козметични процедури т.нар. Обща козметика.
Какви са насоките, в които ще работи АМК през тази година?
И през тази година Асоциацията на медицинските козметици ще продължи да работи за популяризирането и инициирането на действия за актуализиране на Наредба 1 от 8 февруари 2011 г. с цел нормативно регламентиране на професионалните компетенции на „Медицинския козметик“ и включване на специалността в Списъка на регулираните професии в системата на здравеопазването. Друг основен приоритет в дейността на асоциацията е въвеждането на държавни изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение по специалността. Бихме искали също така да насърчим и насочим вниманието на нашите специалисти, завършили специалността „Медицинска козметика“, към надграждащата магистърска програма със същия профил, при която се придобива професионална квалификация „Консултант по медицинска козметика и козметична апаратура“, както и към бакалавърските и магистърските програми „Управление на здравни грижи“.
Но преди всичко трябва да кажем, че включването на професията „Медицински козметик“ в НКПД-20122 е само началото на пътя, който АМК възнамерява да извърви за постигането на основната цел: регулирана професия „Медицински козметик“ по смисъла на Закона за здравето.
И през 2021ва ще продължим с регулярните обучения от асоциацията, но вече в онлайн формат.
Ще имаме 4 работни закуски в различни градове на България, като започваме с Плевен на 26.04.
Ще организираме нашата регулярна годишна конференция, която за съжаление не можа да се проведе през 2020-та.
Ще представим за първи път за козметичния бранш застраховка „Професионална отговорност“.
И не на последно място ще продължим да работим за регулирането на бранша и създаване на градивна и лоялна среда, в която професионалистите в сферата на красотата да могат да се развиват, усъвършенстват и просперират.
За контакти: Асоциация на медицинските козметици, София, ул. Нишава 107
Тел. 0888 060 708
www.amk.bg
e-mail: amkassociation@gmail.com