Основната специалност на д-р Десислава Димова е „Офталмология“ и вече 20 години практикува професията си. Специализирала е реконструктивна окулопластична хирургия и естетика в областта на окото и от 2012 г. се грижи за пациентите си, повлиявайки процесите на стареене в най-чувствителната зона на лицето.
Козметичната индустрия през последните години е изправена пред предизвикателството да създава все повече продукти и апаратни техники за подобряване на състоянието на кожата на клиентите, тъй като търсенето на подобна грижа нараства. А желанието на клиентите е постигане на все по-естествена визия и поддържане на младостта по неагресивни начини.
Но този напредък допринася и за все по-голяма възможност от получаване на усложнения, когато не се спазват протоколите за работа, не се изпълняват апаратните процедури с правилните параметри или се прилагат продукти, които не отговарят на нуждите на клиентите.
Усложнения могат да възникнат на всяка зона на лицето и при всеки специалист, който практикува професията. Важно е обаче да имаме познания как да предотвратим появата им, а при случай на увреда как да реагираме и кога е нужно да се препрати човекът към друг специалист.
Всичко това трябва да влиза в компетенциите на един козметик, и аз се радвам, че все повече специалисти се стремят да надграждат знанията си постоянно в тази насока.
Кожата в околоочната област е много тънка, деликатна, лишена е от мазнини, изключително кръвоснабдена и инервирана, с много фини мускули и всяко едно засягане на тези структури може да доведе до увреждане, дори и трайно.
По отношение на анатомията е нужно да се знаят няколко аспекта.
Кръвоносната система и инервацията в областта е доста сложна – във вътрешната част на окото минава връзка, която свързва кръвоснабдяването не само на клепача, а и на цялото лице и може да доведе до усложнения в мозъчните тъкани и обвивки. Трябва да го знаем, защото често се получават възпаления около очите и те могат да доведат до съответните възпаления на обвивките на мозъка.
Кръвоносната система в периорбиталната област има множество повърхности кръвоносни съдове и те могат да бъдат засегнати най-вече при приложението на апаратни техники, при неспазване на необходимите параметри на работа.
Инервацията също е много важна – в тази област има няколко важни анатомични отвора, откъдето минават нерви, и когато има приложение на висока температура, тези нерви могат да бъдат увредени.
По отношение на клепачите – двата клепача покриват очната ябълка, и това е важно, защото води до предпазване от изсушаване и от попадане на чужди тела. Кожата е много тънка и под нея се намира орбикулярен мускул, а той е доста податлив на увреждане от апаратни техники.
Целта на козметичните процедури е да подобри излъчването на клиента и трябва да е в два основни аспекта – да подобрим качеството на кожата и да компенсираме липсата на обеми, които се наблюдават в тази област.
Избора на процедура трябва да отговаря на целите, които сме си поставили, дали апаратна или с мануална, тя трябва да е съобразен с кожата в областта, както и с възрастта на клиента. В подмладяването на областта най-често използваме апаратни техники, като радиочестота, ултразвук, лазери и плазма. Всяка една от тях може да доведе до поява на странични ефекти и до увреда при неправилно приложение.
Колкото е по-съвременен апаратът, толкова е по-прецизен и с по-фокусиран лъч. Това е хубаво, за да постигаме добри резултати, но винаги трябва да внимаваме и да съобразяваме избрана техника спрямо нуждите и състоянието на дадената кожа. В противен случай се стига до поява на оток, пигментации, различни изгаряния, деформации и др.
Усложнения:
• Алергични реакции на кожата и на конюктива – при поставяне на мигли, перманентен грим, мезотерапии. Клиентите имат оплаквания като оток, зачервяване, сърбеж, повишена чувствителност. Алергените при миглите могат да са лепилата и много рядко от материала на самите удължители за мигли.
• Оток – наличието на оток се наблюдава при някои процедури, често отминава по време на възстановителния период. Важно е да знаете кога отокът е извън нормалното и да се предприемат своевременни мерки.
• Инфекции – те могат да бъдат вирусни и бактериални. Важно е да спазваме правила за дезинфекция и стерилизация.
• Асиметрия – причината за получаване на асиметрия е недобрата оценка преди работа. Двете страни на лицето на човек се различават една от друга, дори това да е минимално забележимо понякога. Важно е да съобразим параметрите за всяко око поотделно. Целта ни е да подобрим външния вид, а не да засилим разликата в предварителните несъвършенства.
• Пигменти петна – при сериозно травмиране на кожата в областта вероятността за поява на пигментации се засилва. Важно е да се знае, че в тази област пигментациите се третират трудно и много пъти неуспешно. Целта е да не допускаме да се получават.
• Дълбоки усложнения – термична катаракта. Това се случва, когато има изгаряния на повърхността на кожата, топлината навлиза в дълбочина и води до по-сериозни увреждания. Ако се увреди зрителният нерв, може да се стигне дори до слепота.
• Разпространяване на малформациии – преди да работим при наличие на изменение, трябва да сме убедени, че това е доброкачествен процес. Ако не сме, трябва да се извърши консултация със специалист в областта.
Неслучайно всяка фирма производител на апаратни технологии изготвя протокол за работа, установен след редица проучвания и тествания. Важно е да избираме правилно процедурите, да спазваме протоколите за работа, да познаваме добре анатомията на лицето и да знаем как да съобразим параметрите, когато имаме свободата да решаваме ние.
За контакти: София, ул. “Мала планина” 10
Тел. 0887 215 097, e-mail: d_dimovabg@yahoo.com
www.drdimovabg.com