В повечето случаи третирането на хиперпигментации се нуждае от комплексен подход. За да се вземе правилно решение, първо трябва да се установи какъв е вида й и дали не се дължи на придружаващи заболявания, хормонални, ендокринни или други нарушения в организма на клиента.
Доц. д-р Жана Казанджиева, дерматолог
Също така трябва да се разграничи какъв подход се изисква, дали да се работи в насока намаляване на меланиновия синтез, прекъсването му или се налага третиране след синтезирането му. Защото активните съставки, които работят на различните етапи на производството на меланин са строго специфични:
- За да се повлияят процесите преди меланиновия синтез се използват деривати на вит. А.
- За да се повлияят процесите по време на меланиновия синтез – активни съставки са хидрохинон, коджикова киселина, азелаинова киселина, вит.
- За да се повлияят процесите след меланиновия синтез – използват се предимно производни на вит. С.
Не е тайна, че хиперпигментациите се третират трудно, продължително и често с комбинирани методи. Но доста голяма загадка е защо, кога и как се получава увеличението на пигментните гранули.
Има две основни причини – увеличаване на броя меланоцитите или производство на по-голямо количество пигмент от същия брой меланоцити.
Хиперпигментации, дължащи се на повишено количество меланин:
Пигментации, наречени „Мляко с кафе“ (café-au-lait) – с неправилни, ясно ограничени ръбове, не са чисто кафяви, винаги има комбиниране на различни цветове – по-бяло, светлокафяво, тъмнокафяво. Появяват се още при раждането или в ранно детство. Важно е да се знае, че при повече от 6 петна тип café-au-lait трябва да се провери за заболяването неврофиброматоза.
Мелазма – появява се най-често по кожата на скулите, над устните, но може и по цялото лице, във всяка една възраст. Появяват се основно при жени и предимно по време на бременност и хормонални нарушения. Дължи се на хормонални нарушения. Причини: поликистозни яйчници, проблеми със щитовидната жлеза.
Поствъзпалителни хиперпигментации – те се появяват на мястото, където е имало възпалителен процес. Обикновено изчезват сами след 7-8 месеца. Прогнозата е благоприятна. Условието е през този период да се използва слънцезащитни продукти.
Лунички – луничките са генетично обусловени и присъстват през целия живот. Препоръчва се използването на фотозащита, защото този тип петънца са фоточувствителни и фотозависими.
Хиперпигментации, дължащи се на увеличен брой меланоцити:
Лентиго – обикновените форми на лентиго трябва да се различават от една особена форма – лентиго малигна. Лентиго малигна е всъщност повърхностен меланом. Ползвайте класическото правило за диагностика на меланомите ABCDE, за да установите дали има опасност от развитие на меланом:
А – асиметрия – обикновените лезии, които не са повод за притеснение са симетрични. При наличие на асиметрия е необходима консултация с дерматолог.
B – борд – ако границата е неясна или има неравни очертания това е съмнение за злокачествен тумор.
С – цвят – неравномерния цвят или промяна в оцветяването, по-тъмни лезии или присъствието на няколко нюанса са повод за притеснение.
D – диаметър – ако размерът на лезията е по-голям от обичайните пигментни петна или бързо нараства е препоръчително да се обърнете към дерматолог.
Е – еволюция – ако има разрастване на лезията, тя увеличава размера си или става по-надигната не става дума за обикновено лентиго.
Фототоксична или фотоалергична реакция – представлява възпалителен процес, последван от хиперпигментация по фотоекспонираните участъци.
- Фотодерматит – може да бъде предизвикан от парфюм, който се е стекъл и след това зоната е била изложена на слънце. Този вид пигментни петна се наричат „Берлок дерматит“. Името идва от френската дума berloque, която означава верижка на джобен часовник
- Фитофотодерматит – при допир с растение, към което пациентът има алергия се появява възпаление, което в комбинация със слънце предизвиква поява на хиперпигментации.
- Шийтаке дерматит – описан за първи път от Накамура през 1977 г. Дерматитът предизвикан от гъби Шийтаке се появява когато се консумират сурови или недопечени гъби, като обривите по тялото са линейни и наподобяват самобичуване.
През 1992 г. Накамура предсказва, че този дерматит ще се разпространи, заради голямата популярност на японската кухня. Днес гъбите шийтаке са вторите по консумация в световен мащаб. Консумацията е около 10 000 тона годишно. Според проучванията нормализират нивата на холестерола, имат антихипертензивно и противотуморно действие. В Китай и Япония около 2% от хората, които консумират сурови гъби развиват шийтаке дерматит.
- Лекарствено провокирани хиперпигментации – от хлорокин, блеомицин, циклофосфамид. Може да се наблюдава и потъмняване на небцето, на венците, на ноктите.
- При продължително вземане на продукти със съдържание на сребро също се забелязва особен сивкав оттенък на цялата кожа.
- Наследствена хемохроматоза – увеличено количество желязо в организма. Наблюдава се потъмняване на цялото тяло.
- Болест на Адисон – потъмняване на кожата, хронична умора, хиперпигментация с особен цвят като „изцапан с кал“, засилена в областта на стари белези на пациентите.
Какви са методите за отстраняване на хиперпигментациите? Трябва внимателно да се избере какъв метод ще се приложи, в зависимост не само от пигментациите, но и от типа кожа и нейните особености.
- Ретиноиди – производни на вит. A. Представляват малки молекули – проникват по-дълбоко и третират съответно по-дълбоко разположения пигмент. Странични ефекти – възпаление.
- Химични пилинги – не се прилагат през летния сезон; задължително е използването на фотозащита и хидратиращи кремове след процедурата.
- Аблативни лазери
- Неаблативни лазери
- Микродермабразио