

Вината е най-токсичното чувство
Справянето с това чувство изисква осъзнаване
Вината е най-токсичното чувство и е коварно, защото работи отвътре и скришом. Работи в основите на личността ни, като ни кара да се съмняваме и омаловажаваме. Възниква, когато вярваме, че сме нарушили свои или чужди морални и социални стандарти. Често е като усещане за отговорност за действия или бездействия, довели до вреда на друг. Тогава приемаме, че вината е редна, и тя ни подтиква към поправяне на грешките, които сме направили. Да понесеш вина, която е основателна, е изкупление. Затова има места за изтърпяване на наказания – затворите. Откраднал си – изтърпяваш наказание. Тази вина ни помага да се трансформираме.



Вината обаче може да бъде нередна/токсична, когато се усещаме ограничени да правим неща, различни от очакванията на колективното за нас. Тя може да е хронична и преувеличена, ирационална или наложена отвън. За да се справим с нея, е важно да осъзнаем корените ѝ. Обикновено тази вина ограничава нашия свободен избор и саботира движението ни в посока на промяна.
НЕ СЪМ ВИНОВЕН
Д-р Ирена Соколова –
психотерапевт, групов консултант и специалист при работата с тревожност и панически атаки
Нередната вина се появява неусетно рано в детството ни, когато възрастните са започнали да ни показват кое е правилно и кое не. Ако детето е често критикувано или наказвано, започва да формира прекомерно чувство за недостатъчност дори когато не е направило сериозна грешка. Ако усеща, че е обичано само когато се държи „добре“, то може да развие вътрешно убеждение, че грешките го правят недостойно за любов. Вината се ражда там – в очакванията към детето. Ще се опитва да съответства на изискванията на родителите си, но ще трупа все повече и повече вина.

Перфекционизъм
Нередната вина може да се появи, когато детето живее с „виновните“ си родители и несъзнателно възприема тяхното поведение. Често вината се предава през поколенията, натрупвайки се чрез непостижими стандарти, сравнения с другите и критика, която води до усещане за недостатъчност.
Токсичната вина кара човек да се обвинява дори за събития извън неговия контрол, като насилие, развод на родители или загуба на близък. Това води до поведение, подкопаващо самоуважението, като:








Има различни начини, по които можем да се справим с вината.
При хронична или травматична вина може да помогне повтарящото се преживяване на ситуацията в контролирана среда, за да се намали интензивността на емоцията. Примерна техника за справяне с вина:
Как да се приложи:
- Разкажете на глас или напишете подробно ситуацията, която предизвиква вината. Всеки детайл е важен.
Преживявайте я без самокритика, като наблюдавате чувствата и мислите, които се появяват. Постепенно това упражнение ще намали емоционалния заряд и ще помогне да приемете случилото се.