COVID-19 е вирус, който навлезе толкова внезапно и бурно в нашия живот, че ние нямаме друг избор освен бързо да го анализираме и да разберем какво е неговото поведение. По този начин ще можем да предпазим както себе си, така и нашите пациенти и техните близки. А всички козметици трябва да познават новите неспецифични кожни реакции, с които може да се сблъскат в практиката си.
Доц. д-р Здравка Демерджиева,
д.м.н., началник на клиника по дерматология и венерология
Какво представлява Коронавирусът (COVID-19)?
Covid-19 е инфекциозно заболяване, причинено от новооткрит коронавирус. Повечето хора, които е разболяват от него, получават леки до умерени симптоми и се възстановяват без специално лечение. Инфекцията, която причинява Covid-19, се предава главно по въздушно-капков път – чрез капчици, генерирани от заразен човек, вследствие на кашляне, кихане или издишване. Тези капчици са прекалено тежки и падат бързо върху пода или по близките предмети и повърхности. Можем да се заразим чрез вдишване на вируса, ако сте в непосредствена близост до някого, който е носител на Covid-19, или като докоснете замърсена повърхност. Най-честите симптоми на заболяването са: повишена температура, обща отпадналост и умора, кашлица, болки в ставите, главоболие, загуба на вкус или обоняние, а понякога и разстройство. По-рядко срещани симптоми: възпалено гърло, диария, конюнктивит, главоболие, обрив по кожата. Рядко се наблюдава обезцветяване на пръстите на ръцете или краката – установено е, че вирусът причинява коагулация в кръвоносните съдове, при което самата кръв се сгъстява подобно на желе и не може да циркулира нормално.
Първата фаза на Covid-19 е инфекцията. Капките са нещо като „носител“ на коронавируса и подпомагат разпространяването на заразата. Капките слюнка или други секрети от заразен човек се разпространяват във въздуха при кихане, кашляне или говорене, попадат върху повърхности или направо върху лицето на друг човек, където през лигавиците на устата, носа и очите вирусите проникват в тялото. Там те „вземат на прицел“ клетки от приемния организъм и ги препрограмират в истински фабрики за нови вируси. Така инфекцията се разпространява в цялото тяло.
Втората фаза е началото на болестта – имунната система „бие тревога“, телесната температура се повишава, а организмът се опитва чрез кашлица да се освободи от вирусите. Между момента на заразяване и избухването на болестта минават средно 5-6 дни.
В института „Роберт Кох“ са изследвали 67 000 души, които показват следната пропорция на симптомите: 52% кашлят, 42% имат температура, 22% са с хрема. Следователно около половината от заболелите нито кашлят, нито имат температура. В по-малък процент са установени и други симптоми: разстройство, гадене, задух, болки в гърлото, главата или крайниците, загуба на обоняние. Особено важно е болестта да се разпознае още в най-ранната фаза, за да се спре своевременното разпространяване.
Третата фаза е решаващият момент. Първите дни след началото на болестта са решаващи – ако имунната система надделее и спре разпространението на вирусите, тогава пациентът ще изкара само лека или средна симптоматика и в крайна сметка ще се излекува.
Опасността настъпва в мига, в който имунната система не успее да спре вируса и той навлезе дълбоко в белите дробове. Там патогенът може да предизвика белодробно възпаление, което при част от пациентите се развива благоприятно. При друга част обаче в кръвообращението настъпва недостиг на кислород, а сърцето трябва да работи по-интензивно, за да се справи с проблема – така възниква сериозна опасност особено за хората със сърдечни заболявания.
Четвъртата фаза е излекуването – данните показват, че при леко или средно леко протичане на болестта организмът се възстановява след около две седмици. При тежките случаи оздравяването може да отнеме 3-6 седмици. Когато имунната система се пребори с болестта, след нея като „свидетели“ остават създадените антитела.
Каква е кожната симптоматика при COVID-19?
В последно време се появиха съобщения за нови, по-скоро нетипични белези на болестта. В много от случаите мистериозни синьо-лилави петна се образуват по пръстите на краката или ръцете на заразените с Covid-19. Вследствие на продължителното носене на предпазни средства – маски, ръкавици, и честата употреба на дезинфектанти и сапун все по-често се наблюдават случаи на контактен дерматит – иритативен или алергичен, влошена функция на мастните жлези, себореен дерматит, розацея и ретенционно акне.
За контакти: Доц. д-р Здравка Демерджиева,
София, бул. Никола Й. Вапцаров 51 Б , МБАЛ “Токуда”
тел.: 02 403 49 33, 0888 707 576