През лятото на 2020 г. успях да се запиша на курс „Миофасциални техники за освобождаване“, воден от Мария Якоб, кинезитерапевт с дългогодишен опит у нас и в чужбина. Бях впечатлена от лекторката, от същността на курса, от възможностите за въздействие и от постиганите резултати. Нямах търпение да мина целия лекционен курс, който се състои от 4 нива. Научих много, срещнах прекрасни колеги, терапевти в различни направления.
Християна Велчева, кинезитерапевт
Бихте ли ни запознали с тази техника? Какво стои в основата ѝ?
Ще ви запозная с тази невероятна техника, като първо искам да обясня какво представляват фасцията и биотенсегрити.
Фасциите са считани през годините за опаковъчен материал, тъкан без особено значение в тялото. През 80-те години на ХХ в. започва нов прочит и редица нови изследвания доказват значимостта на тази тъкан. Новото определение е: „Непрекъсната вискозно-еластична тъкан, която образува функционална триизмерна колагенова матрица, обхващаща всички структури на тялото. Фасция са всички обвивки, мембрани, капсули на стави и органи, ставни връзки, сухожилия, апоневрози и др. с различна дебелина и строеж, в която са разположени всички други структури – органи, мускули, кости, жлези, кръвоносни, нервни, лимфни съдове“.
С други думи фасцията е нашият резервоар на вода, богато кръвоснабдена, наситена с рецептори и свободни нервни окончания, пластична благодарение на плъзгаемостта между слоевете си. Също така е многофункционална – свързва и създава приемственост между всички тъкани, определя нашия начин на движение, запаметява позициите на тялото и крайниците. Тя е нашето емоционално тяло, ендокринен орган, втори мозък, т.е. фасцията е интегрираща система на материалната, емоционалната и менталната компонента на индивида.
Тъй като движението на мускулите е зависимо от състоянието на фасцията, често говорим за миофасциална система.
Тенсегрити е система, съставена от твърди и меки елементи, създаващи едно цяло чрез сили на опън (тенс) и свързване (интегритет), която при натиск или промяна на възлова точка променя формата на цялата система и натоварването по нея, без да я разрушава. Приложена към човешкото тяло, обяснява как гравитационните сили протичат през миофасциалните структури, (а не чрез непрекъснатата компресия през костите) и позволява на тялото богато разнообразие от движения с минимален разход на енергия. Нещо повече – разглеждайки човешкото тяло като биотенсегрити система, разбираме връзките на отдалечени една от друга структури и взаимодействието им.
С това ново направление се занимават редица лекари и учени – д-р Стивън Ливайн, Доналд Ингбер, Елен Ланжвен, Томас Майер и др. Много практики и системи от упражнения – йога, тай чи, паневритмия и др., се обясняват с биотенсегритета и установените от Томас Майер миофасциални кинетични вериги. Миофасциалните вериги представляват последователно преливащи се миофасциални структури, свързващи ходилата с тялото, с шийната област, с горните крайници и главата.
Балансът на миофасциалните вериги обуславя правилната захапка и обратно. Много дентални медици обръщат внимание на правилната стойка и оралното здраве. С това се занимава постурологията.
Какви са причините за болка?
Когато на едно място по веригата възникне проблем, той се предава и отразява по цялата кинетична верига. Променя се статиката, а от там и динамиката на цялото тяло. Противоположно действащата кинетична верига е принудена да компенсира нарушенията, при което се получават пренатоварване, пренапрежение и болка. Тя се появява в зоната на компенсаторното пренапрежение, но първопричината е някъде по първично нарушената кинетична верига. Така грешни двигателни навици (напр. неправилно седене), пренатоварване (във фитнес зали) или обездвижване, травми (вкл. емоционални), операция, възпаление, заболяване на вътрешен орган… предизвикват миофасциални промени в една част на тялото, но болката се проявява в друга част, която се опитва да компенсира напрежението.
Какво се постига с техниките за миофасциално освобождаване?
Анализирайки позицията на тялото в статика и динамика, се дава оценка кои миокинетични вериги са променени и кои миофасциални структури са „замръзнали“ в скъсено или удължено състояние. Това дава цялостна представа за състоянието на индивида. Със специалните техники за работа с миофасциалните структури се постига освобождаване, разлепване, раздвижване на фасцията, което дава възможност за възстановяване на обема на движение на мускулите. По този начин се работи не върху болката, а върху причината за болката, създавайки балансиран биотенсегритет на тялото.
Какво се усеща по време на терапия? Болезнено ли е?
Има различни техники за въздействие. Първоначално може да се усети слаба болка, която се разнася.
Има ли противопоказания?
Да, има. Те включват остри състояния, висока температура, възпалителни заболявания, онкологични заболявания и др.
Могат ли да се комбинират с други техники?
Техниките за миофасциално освобождаване при определени условия могат да се комбинират с други терапевтични техники, напр. с масаж.
Миофасциално освобождаване може да се прилага и при масаж на лицето за изглаждане на дълбоките бръчки. С времето мимическата мускулатура се „капсулира, слепва“ в своите фасции и на границите на два мускула се образува „бразда“, която се изразява външно с дълбока бръчка.
За контакти: Студио за здраве и красота Хеба, София, ул. „Мъглен“ 5
Тел. 02 953 2244
e-mail: heba@abv.bg
www.studioheba.com