Галенето на кожата ни от слънчевите лъчи е удоволствие, от което е немислимо да се лишим. Но слънцето е и враг номер едно за кожата. Всеки от нас реагира различно на слънцето в зависимост от вида на кожата си (фототип). Ние сме повече или по-малко чувствителни към въздействието на ултравиолетовите лъчи, предизвикващи трудно контролируеми реакции в имунната ни защита. Важно е да познаваме собствения си фототип, за да се предпазваме от въздействието на слънчевите лъчи.
Слънцето излъчва светлинни лъчи, достигащи до повърхността на земята: ултравиолетови и инфрачервени. Ултравиолетовите лъчи оказват значително въздействие върху биологичните вещества. Излагането на слънце в прекомерна доза или без адекватно предпазване е вредно за кожата. Ултравиолетовите лъчи могат да предизвикат или да благоприятстват следните фактори:
Слънчеви изгаряния
Преждевременно стареене на кожата
Фоточувствителност
Акне и розацея
Хиперпигментации
Кожен рак, като рискът нараства с повторно излагане на слънце
Основните козметични грижи, които трябва да полагаме за кожата, независимо от това в кой сезон от годината сме, можем да подредим по следния начин:
1. Почистване
2. Тонизиране
3. Грижа
4. Защита
Но ако разделим грижите за кожата по периоди, можем да кажем, че по време на летния период външните фактори, които влияят върху кожата, са многобройни – механични, инфекциозни, атмосферни, биоклиматични и др. Дозираното въздействие на тези фактори в повечето случаи се отразява благоприятно върху вида на кожата и нейните придатъци. Такова е влиянието на чистия въздух, лекия полъх, хубавото слънце, освежаващото действие на водата и т.н. Същите тези фактори при ненормално съчетание, време и сила на въздействие могат да доведат до временни или трайни увреждания на кожата.
През летния сезон се радваме на хубав кожен загар, но често с наближаването на есенния период забелязваме кожата си суха, загрубяла, вяла, дехидратирана, с наличие на хиперпигментации, запушени пори и акнеформени обривни елементи по лицето и тялото. Именно затова есенният период е най-подходящото време за пълното възстановяване на кожата от топлите летни месеци и подготовката є за предстоящите по-студени зимни дни. Есенният сезон е период, в който професионалистите от бранша трябва да залагат на възстановяващата грижа за кожата. След излагането на интензивните слънчеви лъчи кожата ни е изтощена и има нужда от специфични грижи.
В този ред на мисли грижите за кожата след летния период и по време на есента целят да се възстанови водно-липидният баланс, виталността, еластичността, гладкостта, цветът и хидратацията на кожата както отвън, така и отвътре. Регенерация на кожата бихме постигнали с козметични процедури, като мезотерапии, микродермабразио, лазерни терапии, както и различни видове химични пилинги спрямо индивидуалните нужди на кожата.
Не е за подценяване и процедурата за механично почистване на лице. Много често след топлите летни месеци се наблюдават обострени състояния, като повишена себумна секреция с последващо образуване на затворени и отворени комедони, зачервявания и запушване на мастните жлези (акне), както и розацея. В зависимост от типа на кожата и проблемите є се определя каква техника да се приложи – мануално почистване на кожата (екстракция) или апаратно почистване (аквапилинг, микродермабразио). Подходящи са и терапии с лазер с цел себурегулиращ и антибактериален ефект.
За дехидратираната кожа е подходяща мезотерапията, целяща да хидратира кожата в дълбочина, козметични хидратиращи терапии (мануални) – подпомагащи регенерацията на кожата отвън, микронидлинг процедури, както и всички видове ексфолиращи процедури, подбрани според типа кожа и индивидуалните є нужди (пилинг фриматор, ултра-звукова шпатула, ензимен пилинг, пилинг с абразиви, пилинг с плодови киселини и др.).
При наличието на хиперпигментации върху кожната повърхност след летния сезон най-често прилаганите терапии са тези, целящи да изравнят тена и да изсветлят кожата. В това число можем да включим избелващи мезотерапии, които противодействат на свръхпроизводството на меланин, лазер терапия, както и микронидлинг процедури (въздействат върху белези от акне, хиперпигментации, фини линии и бръчки). В днешно време най-често прилаган метод срещу появилите се пигментни петна е химическият пилинг. В борбата с нежеланата пигментация най-употребяваните химични агенти са гликолова, трихлороцетна, салицилова, коджикова, азелаинова, пирувикова киселина, фенол и др. Трябва да отбележим, че за постигането на желаните резултати от изключително важно значение е спазването на протокола за работа спрямо изискванията на производителя и бранда, предлагащ продукта, както и предпилинговата и постпилинговата подготовка на кожата.
От казаното дотук можем да обобщим, че през летните месеци активно работим върху хидратацията и слънцезащитата на кожата, или за запазването на водно-липидния баланс на кожата, а през есенно-зимният период включваме и по-интензивни грижи за под-
хранването є.
Нанасянето на различни по консистенция, вид и предназначение серуми е неизбежна част от всяка козметична процедура и от ежедневната рутина за кожата.
Като една от финалните стъпки към всяка козметична процедура е прилагането на маска според нуждите на кожата. В този случай можем да приложим различни по вид маски – на база напоена тъкан, алгинатни маски, крем/гел маски, термо маски, ексфолиращи маски и др.
Не забравяме и за употребата на задължителния слънцезащитен продукт, минимум SPF 30.
В резултат на всички посочени дотук козметични процедури и правилното им приложение при съответния тип кожа и нуждите є бихме постигнали възстановяване на водно-липидния баланс на кожата и нейните защитни функции, което неизбежно ще допринесе за подобряването на вида є.
Ключов момент за постигането на отлични резултати за нашите клиенти е добрата комуникация с тях. За оптимална и ефективна грижа за кожата след летния период е желателно професионалистите от козметичния бранш да изготвят индивидуален план от процедури и съвети за домашна грижа, които да са подходящи за типа кожа и нуждите є.
В състава на козметичните продукти (почистващи продукти, кремове, серуми, маски, ексфолианти и др.) по време на есенния период и употребата в ежедневието им е желателно да влизат пептиди, аминокиселини, антиоксиданти, хиалуронова киселина, урея, млечна киселина, ретинол, витамин С, ниацинамид, плодови киселини и др.
В заключение бихме могли да кажем, че за постигането на максимално добри резултати за кожата по време на есенно-зимния период грижите в домашни условия неизбежно вървят ръка за ръка с експертното мнение и професионалния опит на вашия козметик. Доверете ни се!