Като единствен сертифициран експерт-физиогномист в България Валерия Цимбал изучава физиогномика в продължение на 8 години, започвайки от чисто любопитство с цялата налична литература на руски и английски език. Следва обучение по методика на Владимир Тараненко в United Physiognomics Center с преподавател Александър Иванов в Украйна.
От хоби и интерес това се превръща в мисия на живота Є и през 2018 г. основава „Физиогномика България“. Познанията Є обхващат също китайска физиогномика и молеософия, както и теория на Пол Екман за мимиките и жестовете (на чиято основа е направен сериалът „Излъжи ме“).
Зададохме няколко въпроса на Валерия, търсейки отговори кое е това, което „издава“ характера и емоционалното ни състояние пред околните и как всеки един от нас да бъде с една крачка пред останалите в съзнателното общуване и във взаимоотношенията.
Валерия, какво е определението за физиогномика?
Най-популярното и на обикновен език определението би звучало така:
„Начин за оценяване на характера на човек, неговия темперамент, индивидуални особености, неговите силни и слаби страни, разчитайки маркерите на лицето.“
Научното определение е следното:
„Физиогномика е обективен метод на визуалната психодиагностика.“
Известни методи за психодиагностика са разговор, рисуване, разпит, проективни карти, петна на Роршарх и др., използвани от психолози, психотерапевти и психиатри.
Всички те имат за цел да разкрият характера на човека и неговото психическо състояние в момента и да му помогнат в дадена ситуация.
Като метод физиогномиката е обективен, защото позволява да измерваме пропорциите на чертите на човешкото лице, да получим базови данни, с които да съставим психологически портрет – по-правилно ПСИХОФИЗИОЛОГИЧЕН.
Защо физиогномика става все по-търсена и ценна дисциплина?
Познанията по физиогномика може значително да подобрят качеството на живота ни във всички аспекти и да въздействат както лично върху нашето развитие, така и върху това на близките ни хора. Тя вече е утвърдена като методика за определяне на здравословното, физическото и психоемоционалното състояние.
Потенциалът и възможностите, които предоставя методът, носят ползи както на база анализ на собствените ни черти, така и на база анализ на чертите на близките около нас, партньори, деца, колеги и др.
Какви отговори
ни дава физиогномиката?
Обобщено: СОБСТВЕНИТЕ ЧЕРТИ на лицето ни „говорят“ за:
– Кои са нашите силни и слаби страни и как да засилим първите и да преодоляваме постепенно въздействието на вторите;
– Как да комуникираме ефективно в социалното си обкръжение (професионално и лично) и да реагираме адекватно в различни ситуации;
– Как да затвърдим емоционалната си интелигентност и да се научим да приемаме хората около себе си с техните индивидуални особености без конфронтации и обвинения или състояния на самообвинение;
– Как да засилим самоувереността и да вземаме адекватни и бързи решения в трудни на пръв поглед ситуации;
– Ориентирали сме се правилно в нашето кариерно развитие и отговаря ли то на призванието ни;
– Как да избираме подходящ за нашия темперамент бизнес партньор, с което да увеличим потенциалния успех на начинанията си;
– Как да избираме подходящ за нас партньор в живота.
Когато се научим да сме наблюдателни към лицата на БЛИЗКИТЕ ДО НАС ХОРА (семейство, приятели, колеги), много по-лесно ще откриваме: потенциала на детето ни и правилната за него насока, за да расте като щастлив, осъзнат и реализиран човек; как да подпомогнем близките си в търсене на тяхното професионално развитие; как да сме в подкрепа за партньора или на друг близък човек, преживяващ труден момент, давайки му ценни насоки, основани на чертите на лицето му/є, т.е. на собствения му/є характер.
А когато говорим за партньорство и удовлетворяващи взаимоотношения, идва място и на анализа на двойката за съвместимост на партньорски отношения – възможност да се свържем с партньора си през ИСТИНАТА „Кой съм АЗ?“. Тълкувайки маркери на лицето, разшифроваме как това е в полза и дава добавена стойност за изграждане и надграждане на една съзнателна, пълноценна и истинска партньорска връзка.
И след всичко казано дотук, ако все още някой има съмнения колко полезно е да имаш основни познания по физиогномика, да си дори един обикновен лаик не физиогномист, то само си представете, че отивате на много важни за вас преговори, от чийто изход зависи как ще продължи животът ви!
Дори по формата и дебелината на устните ще знаете дали човекът отсреща е по-рационален или емоционален, колко обяснения ще са му нужни, за да вземе решение! Ще наблюдавате и жестове – облизва ли устните си, докосва ли носа си – всичко това ще ви „говори“ дали е готов да сключи сделка с вас.
Вярно ли е твърдението „Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление“?
Абсолютно! Първите 7 секунди от запознанството и ние вече подсъзнателно „класифицираме“ човека срещу нас.
О, повярвайте ми, всички сме физиогномисти подсъзнателно.
И въпреки че горният цитат е на известната Коко Шанел и учените са доказали, че първото впечатление се основава на външния вид, има и физиогномичен маркер, който никога няма да ви подведе. Първото нещо, което привлича вниманието ни, когато се срещнем, винаги са очите.
Неслучайно казват, че очите са огледалото на човешката душа.
Когато влезем в контакт с очите на събеседника, създаваме Rapport (ударение върху „о“). Раппортът в интерпретацията на Месмер е „зрителен контакт между двама или повече души, резултатът от който е пренос или обмен на енергия или течност, или на мистериозна „животинска“ сила“.
Той е изключително необходим за нас за подсъзна