Специално за аудиторията на Beauty Woman д-р Ташева разказва за случая на Албена Захариева, която с години търси най-благоприятния метод за лечение на клиничното състояние, в което се намира.
Д-р Ивета Ташева,
специалист кардиолог в София с над 20 години опит и фокус върху интервенционално лечение на многоклонова коронарна болест и лечение на периферни съдови оклузии. През последните години разработва авангардно лечение на миомни възли чрез емболизация на съдовете, захранващи матката.
Албена Захариева,
Пациент
Албена, разкажете ни малко повече за вашето състояние.
Преди няколко години имаше период, в който не се чувствах добре – имах ниски нива на желязо в кръвта, хемоглобинът ми също беше нисък, бях отпаднала. Посетих хематолог, който ми каза, че губя много кръв отнякъде. Моята менструация е изключително обилна, но не мислех, че състоянието ми е свързано с това. Започнах да приемам хранителни добавки, които ми осигуряваха необходимата енергия, и в продължение на 2-3 години разчитах на тях. Някои сутрини обаче беше невъзможно да стана от леглото, което попречи на работата ми, и реших, че не мога да пренебрегвам проблема си повече.
Търсих много алтернативни начини за лечение, но се наложи да посетя гинеколог. Още при първото посещение той установи, че имам много големи миомни възли, които причиняват сериозни кръвоизливи, и трябва да се оперирам. Аз упорствах дълго време – не исках да се оперирам, исках да намеря метод, чрез който да помогна на организма си сам да се справи с миомите. Хематоложката, която посетих преди това, ми каза, че може да се направи лапароскопска операция, но трябва да имам високо ниво на хемоглобина. С помощта на медикаменти това беше постигнато и се почувствах много по-добре. Възобнових ритъма на ежедневието си и спрях да пия хапчетата, тъй като реших, че вече съм добре.
Два-три месеца по-късно нивото на хемоглобина ми отново беше ниско и аз посетих гинеколог за втори път. Оказа се, че миомните образувания са увеличили малко размера си и трябва да се оперирам. Аз се възпротивих и посетих други гинеколози, които обаче казаха абсолютно същото. Известно време продължих живота си без лечение, докато моя приятелка не ми разказа за д-р Ташева. Отне ми две години, за да се реша, но накрая се свързах с нея. Преди 2 месеца и половина се подложих на това лечение и за отрицателно време се върнах към обичайните си задължения. Интервенцията продължи около 40 минути. Очаквах да изпитам болка, но такава напълно отсъстваше. Постпроцедурният период протече леко – приемах обезболяващи в продължение само на 2 дни.
Д-р Ташева, какво означава инвазивна кардиология?
Тя е разработена с цел отпушване на артериите на сърцето. Тъй като в България се развиха много инвазивни лаборатории, в един момент преценихме, че трябва да разширим дейността си – започнахме да отпушваме артерии на краката, сънни артерии, висцерални артерии. Успешно се справяме с всички случаи, но се налага и да запушваме артерии.
Как се запознахте с тази методология?
Съпругът ми е акушер-гинеколог и пръв се запозна с този метод. Проявих интерес и посетихме професор в Букурещ, който се занимава само с тези процедури и емболизация на черния дроб. Той дойде няколко пъти в България, заедно с него направихме първите няколко процедури.
Д-р Ташева, по какъв начин инвазивната кардиология спомага лечението на миомните възли?
Доказано е, че запушването на артериите, хранещи матката, намаляват обема на възлите – те не изчезват, но плътността им намалява и още през първия месец симптомите изчезват, а до една година след интервенцията се наблюдава значително смаляване. В 20% от случаите е възможно да има рецидив, тоест невинаги се получава от първия път това подобрение. Досега никога не ми се е налагало да правя втора процедура.
Как наложихте метода на инвазивната кардиология в България?
Спечелих доверието на пациентите си заради успеваемостта на процедурите, което спомага налагането на метода у нас. Доказано е, че емболизацията е алтернатива на хистеректомията, тоест на премахването на матката. Когато има множество възли, които не могат да се извадят лапороскопски и не могат да бъдат третирани, трябва да се премахне матката. Тук се намесваме ние, но всеки пациент трябва да има клинично изявен случаи – нисък хемоглобин, уголемена матка и пр.
Как протича самата интервенция?
Винаги започваме с поставяне на епидурален катетър, тъй като постоперативните болки са силни вследствие на некротизирането на миомните възли. След това пациентката влиза в ангиографската зала – през артерията на лявата ръка се стига супраселективно до артериите, които кръвоснабдяват матката. Това е изключително прецизно и сложно за изпълнение. Там с помощта на специален катетър се поставят частици, които водят до запушване на артериите. Където има миомни възли, артериите нарастват като диаметър. Ние не запушваме конкретно клончета на артериите, които хранят възлите – запушваме целите артерии, но с такива по размер частици, които са по-големи от нормалните артерии и влизат директно в кръвоносните съдове, които хранят миомните възли, и ги запушват. Постпроцедурният период зависи от големината на матката и на миомните възли – колкото са по-големи, толкова по-продължителен е възстановителният период. Обикновено на третия ден изписваме пациентките. Най-често срещаният период на дискомфорт е една седмица, но с помощта на болкоуспокояващи дамите могат да се върнат към ежедневните си задачи.
За контакти: Д-р Ивета Ташева
София, ДКЦ „Софиямед“ – Блок 1, бул. Г. М. Димитров 16
тел. 0895555444