Енергията не може да бъде създадена или разрушена, тя може само да преминава от едно състояние в друго. Точно тази особеност използваме в лазерните устройства.
„Марвена Бюти“ е официален дистрибутор за българския пазар на висококачествена апаратура за неинвазивна естетична медицина и професионална козметика. Ние сме част от групата на „Марвена“ ООД, създадена през 1997 г., с утвърдена история в търговията на медицински продукти.
Илина Карапеткова, представител на фирма „Марвена“ ООД
В зависимост от това, какъв е резултатът от трансформацията на лазерната енергия можем да групираме лазерите в две големи групи:
• Високоенергийни – при които енергията се приема от прицелните молекули и се трансформира в топлина;
• Нискоенергийни – при които енергията на светлината се трансформира от клетъчните органели в енергия на клетката.
Енергията на високоенергийните лазери е насочена към прицелни молекули, намиращи се в живите организми. В Дерматокозметиката, ние работим на ниво дерма, за това и нашите прицелни молекули се намират там. Това са меланин, хемоглобин и вода. Приетата от тези молекули светлинна енергия се превръща в топлина и се предизвиква процеса фототермолиза, тоест под действие на светлината се получава загряване и съответно разрушаване на прицелните молекули.
Как да подберем най-правилно прицелната си молекула?
В зависимост от резултатите, които искаме да постигнем се насочваме към една от следните молекули:
Меланин – намира се в космения фоликул и епидермиса. Това е прицелната ни молекула, когато искаме да правим епилация (най-честата процедура) или да третираме пигментни петна.
Хемоглобин – намира се в кръвоносните съдове. Избираме го за прицелна молекула, когато искаме да третираме зачервявания, дифузна еритема, малки кръвоносни съдове по лицето или естетични капиляри по тялото.
Вода – среща се във всички живи клетки и се използва, като прицелна молекула, когато искаме да постигнем загряване на кожата или нейното обновяване.
Какви физични процеси протичат при насочване на лазерната светлина към тъканите?
Проникване – по-голяма част от фотоните, преминават през кожата и достигат до прицелните молекули.
Отразяване – част от енергията се връща и за това виждаме тази светлина и са ни необходими защитни очила.
Разсейване – лазерните лъчи се приемат и от съседните клетки и те също се загряват.
За това е необходимо да съобразяваме избора си на параметри, с които работим. Например, при извършване на лазерна епилация, трябва да се съобразим с цвета на епидермиса, защото в него също има меланин и използването на неподходяща енергия може да изгори кожата. С тези процеси може да се обясни и защо, когато правим епилация в области с повърхностни капиляри, клиентите изпитват по-силни, неприятни усещания.
Видове лазери в зависимост от дължината на вълната, която използват:
Лазерите са устройства, които емитират кохерентна, монохромна светлина. Тоест всички фотони имат еднаква енергия и „пътуват“ по една и съща траектория, в една и съща посока.
Да разгледаме основните характеристики на лазерните устройства:
Дължината на вълната е основна характеристика, която определя вида на лазера. Най-често използвани в дерматокозметиката са следните дължини на вълните:
• 532 nm – популярно, като КТР. Това е зелена светлина, на която прицелна молекула е хемоглобина. Чрез нея третираме розацея и дифузни зачервявания. Можем да работим само светли кожи от първи до четвърти фототип, тъй като меланина и хемоглобина приемат енергията почти равностойно.
• 755 nm (Alex)- по-дълбоко проникване. Достига в дълбочина до космения фоликул и за това се използва за обезкосмяване. Подходящ е за кожи от първи до четвърти фототип, тъй като дължината на вълната се поглъща и от меланина, който се намира в кожата.
• 808 nm (диоден) – тук прицелна молекула отново е меланина. При тази дължина на вълната имаме по-дълбоко проникване, което позволява да третираме успешно космения фоликул, при всички фототипове I-VI.
• 1064 nm (Nd:YAG) – имаме за таргет и трите прицелни молекули. Това е най-подходящата вълна за регенерация на тъканите, но въпреки това може да бъде използвана, както за епилация, така и за третиране на по-големи, естетични, кръвоносни съдове на краката.
За коректното протичане на естетичните процедури е важно, правилно да подберем прицелните си молекули и респективно най-добрата дължина на вълната.
В зависимост от това, на каква дължина на вълната, работи устройството и каква големина на работната площ сме избрали зависи и дълбочината на проникване на лазерния лъч.
Избраната дължина на вълната за работа на устройството и избраната големина на работната площ определят дълбочината на проникване на лазерния лъч.
Колкото по-голяма е работната площ (см2), толкова е по-голяма дълбочината на проникване на светлинния сноп. Често диодните лазери, които използваме в практиката си, са с фиксиран спот (работна площ) и този параметър е константа.
Продължителността на импулса е времето, за което се осъществява подаването на светлинния поток. Колкото по-дълъг е импулса, толкова повече енергия се подава. Измерва се в милисекунди (ms).
Плътността на топлинния поток е енергията измерена в джаули на квадратен сантиметър (J/cm2). Показва количеството фотони, преминаващи през работната площ и достигащи до работната повърхност. Когато сравняваме различните машини е добре да се съобрази, че това не е мощност.
Бързината е брой импулси за една секунда. Измерва се в Hz.
Този параметър, определя скоростта на обработка на дадена повърхност (бедра, мишници, гръб, интим), но трябва да се взема под внимание опитността на работещия, както и времето за термо релаксация на кожата на клиента.
Времето на термо релаксация е способността на организма да възстанови нормалната си температура.
Охлаждането ни помага да намалим времето за термо релаксация. За предпочитане е да се използват апарати с контактно охлаждане, защото е най-ефективно. Въздушното и с криогенен газ са възможност, но са не толкова ефективни. Също така е добре да се познава, дали апаратът работи с антифриз, вода или елемент на Пелтие (при него можем да постигнем намаляване на стайната температура до 10 градуса, за това се изисква да се работи при по-ниска стайна температура).
За безопасната работа с високоенергийните лазери е необходимо задължително използване на предпазни очила. На всеки чифт очила е указано с цифри (nm) диапазона, в който те предпазват. За клиентите също е задължително да използват предпазни очила. Най-често, те са непрозрачни пластмасови или метални.
Доброто познаване на параметрите на работа на лазерните устройства води съответно до доволни клиенти и безупречна реклама.
В следващият брой ще ви запозная с нискоенергийните лазери и защо да ги използваме в практиката си.
За контакти: София, жк Младост 2, ул. “Свети Киприян“ 44
Тел. 0888 508 788
e-mail: beauty@marvena.com www.marvenabeauty.com