Дерматитът представлява неинфекциозно възпаление на кожата, предизвикано от външни и вътрешни субстанции в комбинация с предразполагащи фактори от страна на организма или околната среда.
Според начина на протичане заболяването може да бъде остро (със силна зачервяване, оток, мехури или подмокряне), подостро и хронично, където на преден план е уплътняване и удебеляване на кожата, напукване, лющене и подчертана сухота. То се среща при мъже, жени и деца. Често кожните промени са кратки и траят в рамките на няколко минути, докато други се задържат по-дълго. Освен сърбеж понякога има и болка.
Контактният дерматит се дели на иритативен и алергичен. Иритативният контактен дерматит се развива в резултат от контакта на кожата с вещества от външната среда, които директно увреждат кожата, като силата на увреждането зависи от вида на веществото, дозата му и от времето на неговото действие.
Контактният дерматит може да бъде и алергичен. Той се различава от токсичния контактен дерматит по това, че се развива само при някои от лицата, които са били в контакт с дадени вещества дълго време – в един момент те развиват непоносимост към дразнещия агент. Досега са посочени над 3000 субстанции от битовото и професионалното обкръжение, които могат да предизвикат сенсибилизация при контакт с кожата.
Основни причинители на контактния дерматит
По кожата на лицето обриви се получават най-често от кремове, серуми и други козметични продукти. Дразненията се предизвикват от ароматните съставки в козметичните средства, от консервантите заради формалдехида и парабените в тях. Шампоаните могат да предизвикат сърбеж по скалпа и обрив по лицето. Боята за коса предизвиква основно обрив по лицето, шията, гъра и в окосмената част на главата. Парфюмите дразнят с ароматните си съставки, има и фотосенсибилизиращ ефект. Носенето на очила с цел корекция или слънчеви може да оформи обрив на местата на допира на рамката с кожата (метална рамка заради никела в нея; пластмасова рамка – от смолите, които са силен алерген).
Лицето се засяга и при пренасяне на алергена от една място на друго (от ръце на лице, от крака на ръце и лице), както и от допир с друг човек и неговите продукти. Контактен дерматит може да се появи и при непрекъснатата употреба на мобилен телефон, като в случая причинителят е един от най-мощните алергени – никел. Всички бижута и метални аксесоари, съдържащи никел и кобалт, са в състояние да провокират контактен дерматит: обеци, гривни, пръстени, верижки за часовници, пиърсинг, метални писалки и др. Дрехите, особено боядисаните, също са в състояние да предизвикват дерматит, тъй като в текстилните бои има формалин, смоли, метали и други алергизиращи съставки. Много често контактният дерматит се свързва с професията: козметолози, медицински работници, кинезитерапевти и маникюристи заради употребата на латексови ръкавици, дезинфектанти, медикаменти и спиртни разтвори; фризьори, защото работят с бои, фиксатори, шампоани, ръкавици и др.; работници в химически производства заради контакта с киселини, основи и различни химикали.
Контактният дерматит е сложно заболяване, изискващо правилно поставена диагноза и разграничаване от други подобно изглеждащи кожни страдания.