Кожният микробиом, понякога наричан кожна микрофлора, е термин, който описва трилионите „микроорганизми“, които живеят в нашата кожа. В състава му влизат над 1000 различни вида бактерии и 80 различни вида гъбички. Част от микроорганизмите в него са „добри“, а други наричаме опортюнистични, защото, ако популацията им нарасне, могат да причинят много проблеми. Добрите бактерии са по-познати като пробиотични. Те населяват не само дебелото черво, ами и нашата кожа. Балансът и разнообразието както в чревния, така и кожния микробиом има съществена роля за нашето здраве. А и за красотата на нашата кожа.
Кожният микробиом е вселена от микроорганизми, които населяват нашата кожа и се намират не само на повърхностния слой на кожата, но и в най-дълбоките нива на дермата. Те се влияят от мястото, където живеем, или от т.нар. еко ниша. Хората в България имаме определен микробиом, пълен с характерни за региона бактерии както в червата, така и в нашата кожа. Хората в скандинавските държави например имат много по-различен микробиом.
Микроорганизмите варират в зависимост от количеството светлина, на което сме изложени, както и от сезона. Различните участъци от кожата имат и различна микрофлора. Влияние оказва и дали зоната от кожата е влажна, суха, мазна, окосмена. Също така микробиомът се различава при мъжете и жените, както и при различните възрасти. Например тийнейджър с бушуващи хормони ще има много по-различен микробиом от жена в постменопауза, водеща заседнал начин на живот.
Каква е ролята на кожния микробиом за нашето здраве?
Кожният микробиом комуникира с нашата имунна система. Той може „да каже“ на имунната система, когато има проблем, да произведе различни антимикробни пептиди. Може да инхибира различни провъзпалителни съединения, които се произвеждат от имунната система с цел да се намали възпалението в същия момент.
Някога учените са смятали, че нашият микробиом съществува само на повърхностния слой на кожата и че по-дълбоките дермални слоеве са напълно стерилни. Сега знаем, че това не е така. През 2013 г. учените се гмуркат надълбоко в дермата, търсейки микроорганизми, които откриват чак до подкожния мастен слой. Оказва се, че микробиомът от този слой си „говори“ директно с имунната ни система.
Предпазва ни от инфекции
Балансираният кожен микробиом предпазва от инфекции по почти същия начин, по който го прави балансираният чревен микробиом – чрез изместване на патогенните бактерии. Добрите микроорганизми по кожата предпочитат относително кисела среда (pH около 5,0), което от своя страна също инхибира растежа на патогени.
Предпазва ни от агресорите в околната среда
От UV лъчение, от дехидратация. Микробиомът подпомага заздравяването на рани, предпазва ни от алергени, минимизира окислителното увреждане. Едно проучване установява, че пробиотичните бактерии могат да ни предпазят дори от образуването на рак на кожата.
Как можем да компрометираме кожния микробиом и до какво води това?
Вероятно знаете, че антибиотиците, както много други лекарства и лошата диета могат да навредят на чревния микробиом.
Същото важи и за кожния микробиом. Използването на дезинфектанти за ръце е важно и ни предпазва от болести, но същевременно допринася за кожната дисбиоза, а това от своя страна може да доведе до различни кожни заболявания. Небалансираният микробиом, или кожната дисбиоза, се свързва с псориазис, алергии, екзема, контактен дерматит, акне, лошо зарастване на рани, пърхот, инфекции, розацея и ускорено стареене на кожата.
Прекалявате с грижата за кожата – използването на неподходящи козметични продукти, несъобразени с типа кожа или такива с прекалено много активни съставки. Например честата употреба на киселини, които по принцип имат чудесни ексфолиращи свойства, може да доведе до увреждане на кожния микробиом. Продуктите от този тип трябва да бъдат въвеждани постепенно и да бъдат използвани умерено и разумно. Вредите, които могат да нанесат на кожната бариера при неправилна употреба, многократно надхвърлят ползите им.
Съвременният начин на живот – недоспиване, стрес, прекомерна консумация на кафе, липса на пълноценно хранене с достатъчно фибри и протеини, все по-редкият контакт с природата. Разходките сред природата са полезни не само за физическото и психическото здраве. Оказва се, че са важни и за микробиома на кожата ни. В природата се съдържат огромно количество полезни бактерии. За съжаление днес все повече хора живеят в градска среда, без достъп до зелени паркове. Така човешката микрофлора става все по-малко разнообразна.
Излетите на открито подпомагат разнообразието в микробиома и го насищат с добри бактерии. Микробите в природата буквално се прехвърлят върху кожата (и в носа) чрез допир и дишане. Изключително вълнуващо е да открием, че природата е пълна с добри микроорганизми, които само чакат да бъдат уловени, за да ни донесат ползи за здравето!
Как да поддържаме баланс в микробиома?
Много изследвания показват, че пероралният прием на пробиотици може да подпомогне баланса не само в чревния, а и в кожния микробиом. Ето какво друго можете да направите:
Хранете се здравословно и не пропускайте хидратацията
Препоръчваме добри мазнини, достатъчно протеини, да не пренебрегвате въглехидратите, да приемате повече кръстоцветни зеленчуци и да пиете повече вода. Изключете от диетата си преработените храни, трансмазнините и намалете захарта. Изследванията показват, че това, което слагате в устата си, влияе сериозно върху кожата и нейния микробиом.
За съжаление днес нямаме такъв достъп до ферментирали храни, какъвто са имали нашите баби и дядовци. Туршията и киселите краставички от магазина са минали стерилизация, която е убила всички полезни микроорганизми. Киселото мляко също няма тази концентрация на добри бактерии, която е имало някога. Затова приемът на пробиотични бактерии е много важен в днешно време, особено ако не можем да си осигурим достатъчна консумация на домашни ферментирали храни.
Когато говорим за пробиотици, е добре да споменем и пребиотиците. Това са различни видове растителни фибри, които нашето тяло не може да усвои, но служат за храна на добрите бактерии. Те се съдържат в различни плодове и зеленчуци – банани, ябълки, лук, зеленолистни.
Използвайте умерено дезинфектантите за ръце
Изключително важно е да имаме добра хигиена, но не за сметка на кожна дисбиоза. Потърсете продукти с по-нежни повърхностноактивни вещества, както и дезинфектанти за ръце, чиито активни съставки са буферирани с хидратиращи съставки като алое вера. Не забравяйте да хидратирате кожата си след измиване и дезинфекция.
Изпотете се
Ако се храните добре, потта, която тялото ви произвежда, ще представлява пребиотик (хранителна среда) за кожния микробиом. Да не забравяме, че редовната физическа активност води до по-добро здраве на кожата, а и на цялото ни тяло. Когато тренирате, вие увеличавате притока на кръв към кожата си, подхранвайки я с жизненоважни хранителни вещества и кислород.
Управление на стреса
Високите нива на стрес водят до високо възпаление, а възпалението нарушава баланса в микробиома – както в чревния, така и в микробиома на кожата. Изберете метод за управление на стреса, който работи за вас – медитация, йога, водене на дневник, ароматерапия и прочие.
Могат ли локалните „-биотици“ да помогнат?
Актуалните „-биотици“ (пре-, про- и постбиотици) представляват голям интерес за все повече проучвания. Много козметични брандове създават продукти за подобряване здравето на кожния микробиом. Те съдържат съставки за поддържане на кожната бариера и подхранване на микробиома є. „Биотичната“ грижа за кожата може да бъде разделена в три категории:
Пребиотици – микробиомът се нуждае от хранителни вещества, за да може микроорганизмите в него да живеят и да се размножават. Мислете за пребиотиците като за храна за пробиотиците. Пребиотични съставки в козметиката са различни растителни захари и водорасли.
Пробиотици – живи полезни бактерии. Не съществува козметичен продукт на водна основа, който да съдържа живи пробиотични бактерии. Пробиотиците не могат да живеят във водна среда, защото само до няколко часа ще настъпи ферментация, а след това поради липса на хранителна среда бактериите ще умрат.
Постбиотици – представляват различни биологично активни вещества, произвеждани от пробиотичните бактерии, като антимикробни пептиди и късоверижни мастни киселини (метил-бутират, бутират, ацетат, пропинат, изобитурат, изовалерианат, изокапронат). Постбиотиците са най-новата и модерна тенденция в грижата за кожата.
Най-общо казано, пробиотиците подобряват разнообразието на кожния микробиом, като привнасят още полезни бактерии, пребиотиците хранят съществуващите бактерии, а постбиотиците са полезните вещества, произвеждани от добрите бактерии.
Съществува ли наистина пробиотична козметика?
Доскоро отговорът на този въпрос беше отрицателен. Повечето козметични продукти са на водна основа, а пробиотиците са живи бактерии. Какво става, ако вземем жива култура от пробиотични бактерии и я добавим във водна среда? В зависимост от температурата до два часа ще настъпи ферментация, а след това поради липса на хранителна среда бактериите ще умрат. Никой производител не може да си позволи да продава ферментирал козметичен продукт. Затова не съществува пробиотична козметика на водна основа.
Какво има тогава в пробиотичната козметика, която е на пазара и е така популярна? Тя съдържа постбиотици (ферменти) – биологично активни вещества, които се отделят в процеса на ферментация. Самите бактерии са унищожени с UV гама стерилизация, а вътре остават само постбиотиците. Такива продукти имат своите ползи, но не съдържат живи бактерии и не е етично да бъдат рекламирани като пробиотични.
На Дерматокозметичния симпозиум Beauty Woman представихме за пръв път пробиотична маска за лице. Тази пробиотична маска, за да се избегне процесът на ферментация, е под формата на сухо вещество. След две години проучвания и тестове, пробио-
тичната маска за лице вече е достъпна за козметиците от цяла България.
ProLact FaceMask премина и клинично изпитание във водещи дерматологични клиники, което доказа нейните свойства за намаляване на зачервявания, подобряване на хидратацията, успокояване на възпаленията, свиване на порите, изравняване и озаряване на тена.
Христина Димитрова, опитен козметик и член на Асоциация на козметиците в България, показа терапия с ProLact FaceMask по време на Дерматокозметичния симпозиум Beauty Woman.
Какво съдържа ProLact FaceMask?
• Лактобацилус булгарикус – подобрява защитните функции на кожата, като възстановява кожната бариера, намалява възпаленията и зачервяванията, причинени от акне.
• Стрептококус термофилус – подпомага производството на серамиди и е от полза при лечението на екземи, атопичен дерматит и силно дехидратирана кожа.
• Пептиди – повишават кожния имунитет и имат антимикробно действие.
• Аминокиселини – подобряват абсорбцията на вода, натрий и електролити.
• Натуралните млечни витамини, йонизирани минерали и ценни микроелементи, които снабдяват клетките с хранителни вещества.
ProLact FaceMask е създадена единствено и само за професионална употреба. Може да бъде използвана като самостоятелна терапия или като част от протокол. Например след почистване на лице, радиочестотен лифтинг, ултразвукова терапия, киселинни пилинги и други.
Какво прави ProLact по-различни от всички останали на пазара?
ProLact е българска биотехнологична компания, която произвежда последно поколение пробиотици. Пробиотиците ProLact са създадени по уникална технология за естествена микроенкапсулация на бактериите. Пробиотичните бактерии се обвиват в защита от протеини и мукополизахариди, която ги предпазва живи, за да могат да преминат през целия стомашно-чревен тракт.
ProLact предлага пробиотици в капсули и пробиотични храни. За да може да предложи максимално специализирана грижа към всеки здравословен проблем, в различните продукти се добавят различни полезни екстракти и натурални вещества. Например хидролизиран колаген тип I в пробиотичната храна ProLact AntiAge.
Производството на ProLact притежава международни сертификации за качество, сред които GMP, HACCP, ISO 22000, FDA Registered и Halal.
София, ул. “Гюешево” 83,
Бизнес център “Сердика”, офис 004
Пловдив, ул. “Опълченска” 1
Тел.: 088 520 51 53
www.prolact.bg
Fb: ProLact – българските пробиотици
IG: @prolactbg