Деветте месеца по време на бременност са специални за всяка жена. В нейното тяло протичат множество промени, една част от които се отразяват и на кожата. Какви съвети може да дадем за грижа за кожата по време на бременност, за да се запази тя здрава и красива?
Доц. д-р Лилия Зисова, дм,
Медицински Център Дермавижън
ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ КОЗМЕТИЧНИ ПРОДУКТИ ПРОТИВ СТРИИ
Над 50% от жените развиват стрии по време на бременността заради недостатъчна кожна еластичност. Еластичните влакна в дермата се разкъсват вследствие на опъване на местата, които подлежат на промяна. Най-често това са гърдите, коремът, бедрата и дупето. Цветът на стриите първоначално е розов и впоследствие избледнява. Те не са болезнени и не представляват здравен риск за организма. Въпреки това се възприемат като козметичен дефект и много жени се притесняват от тях. За да се минимизира появата на стрии по време на бременност, се препоръчва употребата на козметичен продукт против стрии в рисковите области. Нанасянето всекидневно на такъв продукт може да започне от момента, в който се разбере, че има бременност.
Ако в даден момент се усети сърбеж по коремa, препоръчително е веднага да се предприеме хидратиране и омазняване на мястото. Препоръчват се по-богати текстури с по-висока мастна фаза, като олио, колд крем или емолиенти. Ако все пак се появят стрии въпреки нанасянето на козметичен продукт, е важно да се знае, че могат да бъдат намалени или отстранени след раждането с приложението на IPL, лазерна терапия или радиочестотни процедури (RF), докато са все още „пресни“, тоест розови. Ако се пропусне моментът и стриите станат бели, тогава биха могли да се третират с аблативни фракционни лазерни ситеми – СО2 лазер.
ДА СЕ НАНАСЯТ ФОТОЗАЩИТНИ ПРОДУКТИ
В организма на бременната жена настъпват множество хормонални промени. Една част от тях водят до появата на хиперпигментации. Най-често става дума за мелазма (маска на бременността) – големи кафяви петна по лицето без ясни ограничения. Освен по лицето кафявите петна могат да бъдат по средната линия на корема, гениталиите и гърдите. Хиперпигментациите също като стриите не представляват здравен риск за организма, но се възприемат като естетичен проблем. С цел избягване на появата на мелазма се препоръчва ежедневната употреба на слънцезащитен продукт с висока UVA защита независимо от сезона. Противопоказно е по време на бременност да се използват избелващи продукти, затова при поява на пигментни петна въпреки положените грижи е желателно да се изчака три-четири месеца след раждането и тогава да се предприемат мерки за тяхното изсветляване чрез избелващи кремове или химичен пилинг – с гликолова, млечна, салицилова, фитинова киселина.
ОТСТРАНЯВАНЕ НА ТЕЛЕАНГИЕКТАЗИИТЕ
Капилярите представляват най-малките кръвоносни съдове в човешкото тяло. При някои хора техните стени са по-чупливи и при натоварване (бременност, хормонални промени и др.) се образуват тънки розово-червено-лилави линии по кожата. Разширените капиляри са не само козметичен проблем, но и здравословен. Счита се, че около една трета от хората с разширени мрежовидни капиляри по краката в един по-късен етап започват да страдат и от разширени вени. Други възможни съдови прояви са палмарна еритема, разширени вени, чери хемангиоми. След раждане може да се приложи терапия с Nd:YAG лазер. Тя гарантира отстраняването на наличните разширени кръвоносни съдове с дебелина до 3 мм и хемангиоми, но не предотвратява появата на нови.
КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕРМАТОЛОГ ПРИ ПРОМЯНА НА КОЖНИЯ ТИП, КОСА, НОКТИ, ПОТНА СЕКРЕЦИЯ И/ИЛИ МАСТНА СЕКРЕЦИЯ
Ако по време на бременността се забележи промяна в типа на кожата на лицето, се препоръчва консултация с дерматолог. Многобройните хормонални промени могат да доведат до залющване, прекомерно омазняване или акне. Тъй като бременността налага избягване на конвенционалните методи за третиране на тези състояния, се изисква индивидуален подход към всеки пациент.
КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕРМАТОЛОГ, АКО ИМА ДЕРМАТОЗИ, ПРЕДШЕСТВАЩИ БРЕМЕННОСТТА
Ако има страдание от атопичен дерматит, псориазис, или кандидозен вулговагинит, задължително е консултация с дерматолог при бременност. В следствие на множеството хормонални промени тези дерматози могат да се влошат, а лечението им отново изисква индивидуален подход.
Herpes gestationis Кожно заболяване по време на бременността
Обривът, който се появява от Herpes gestationis е придружен от силен сърбеж и се характеризира с еритемни папули и други кожни образувания, подредени пръстеновидно по корема и крайниците. Въпреки кожната изява на Herpes gestationis върху кожата на майката не съществува риск за плода, а при новороденото се наблюдава лек преходен обрив. Диагнозата се поставя от дерматолог и лечението изисква лекарско наблюдение. След раждането заболяването утихва, но рецидивира при следваща бременност.
За контакти: МЦ Дермавижън,
Пловдив, бул. Шести септември 54,
тел. 0888 204545, e-mail: lzisova@abv.bg
www.dermavision.bg