По време на Дерматокозметичен симпозиум Beauty Woman, който се проведе през месец май 2023 г., присъстващите козметици имаха удоволствието да се запознаят с предимствата и възможностите на КАН терапията. Козметиците имаха възможност отблизо да се запознаят с техниките на изпълнение и да се впуснат в същността на метода. КАН терапията е холистична форма на рехабилитация, използваща потенциала на включените в нея алтернативни методи! Цели подобряване на качеството на живот чрез изграждане на полезни двигателни стереотипи!
Николай Христов – мед. рехабилитатор ерготерапевт
Николай Христов притежава висше специално образование по рехабилитация, което е придобито в Медицинския колеж в Плевен през 1993 г. През 2007 г. завършва надграждащо бакалавърско ниво по мед. рехабилитация и ерготерапия в МУ в Плевен. Специализирал е в Китай през 1993 година. Там той изучава специален източен масаж ЮМЕЙХО, като една година по-късно придобива и преподавателски ценз по тази профилакто-терапевтична система. През 2022 г. Н. Христов повишава своята професионална квалификация, завършвайки магистърска програма по специалноста „Психология на здравето“ към Философски факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Николай Христов разработва собствена авторска методика – КАН МАСАЖ; КАН ТЕРАПИЯ, която е плод на дългогодишния му практически опит. Методиката е лице на неговата школа и съдържа както неговото лично виждане по отношение на една холистична профилакто-терапевтична система, така и негови разработки по отношение на продукти, прилагани върху пациентите (свещички за уши, етеричномаслени смеси и мехлеми при различни болестни състояния и др.). Във връзка с метода Кан терапия разработва и патентова рецептура на масажен крем „Кан крем“, който се прилага като допълващ Кан терапията фактор.
Какво представлява Кан терапията?
Натуропатичната рехабилитация Кан терапия е продукт, създаден изцяло на базата на естествени форми за профилактика и лечение, адаптирани към принципите на съвременната рехабилитация. В метода са използвани концепции и техники от терапевтичния фолклор в България и други източни страни, като те са пречупени през собствения 30-годишен опит на автора.
Общите цели и задачи на метода са: да се преодолеят вредните стереотипи, които ни водят до състояние на болест, както и да се разшири общата адаптивност към вредните фактори на съвременния начин на живот, като обездвижване, хранителни навици, неусвоен стрес.
Кан терапията включва 3 модула: етеричномаслен, мануалнотерапевтичен и вакуум-рефлекторен.
Първи модул – Етеричномаслен модул
Извършва се аромадиагностичен тест за избиране на индивидуална рецептура от етерични масла, които да се прилагат в терапевтичния курс чрез специфичен масаж или други физикални приложения. Целта на това въздействие е да се повлияят психосоматичните свързаности, които поддържат болестните процеси.
При обучение в Кан 1 се изучават принципите на приложение на етеричните масла; анатомо-физиологичен, ангажиран от ЕМ, физикални методи за приложението им, принципи на смесване и дозиране.
Втори модул – Мануалнокорективен модул
Използват се специфични техники на мануалната терапия, миофасциално масиране, ПИР (постизометрична релаксация) и други мануални техники. Цели: постигане на динамичен баланс и подобряване на функционалността на ОДА (опорно-двигателен апарат), както и изграждане на нови двигателни модели.
В този модул се изучават над 100 техники за постигане на динамичния биомеханичен баланс.
Трети модул – Вакуум-рефлекторен модул
Използват се принципите на рефлекторната стимулация, като се прилагат различни натурални средства за рефлекторно въздействие: вакуум-терапия; моксиране (термопунктура); аурикулотерапия (въздействие върху рефлекторните зони на ухото); рефлекторен масаж на краката (разширен по принципите на Кан терапия); приложение на свещички за уши (с цел удължаване на рефлекторната активност). Целта на този модул е удължаване на активността на централната нервна система, като по този начин се увеличава полезността на предходните модули и се създават условия за постигане на общите цели на Кан терапията.
Активна Кан терапия (кан упражнения):
Четирите комплекса с упражнения са насочени предимно за възстановяване на общото физическо състояние, функционалността на гръбначния стълб, както и за мултиплициране на резултатите при провеждане на профилактика или лечение с неконвенционалната рехабилитационна система „Кан терапия”. Упражненията са конструирани на базата на източни лечебни упражнения, които са адаптирани към основни концепции на съвременната рехабилитация. При изучаване на упражненията е желателно да се консултирате с вашия Кан терапевт, който да направи адаптация към вашето индивидуално състояние, както и да прецени дозировката и схемата на усвояване на комплексите.
ГУН КАН МАСАЖ
Гун Кан масаж е балансиращ масаж по отношение на енергетиката на човешкото тяло. Буквално означава „Перфектно претъркалване (ролиране)“. Извършва се с Кан крем Класик или ПЛ като контактно вещество върху цялото тяло чрез специфичен ролиращ масажен похват по хода на ЕПП (енергийните проводни пътища – меридиани). След обработката на тялото с мануален масаж се прилагат характерни ролиращи движения с топки на здравето (от различни полускъпоценни камъни) и рефлексомасажори.
Времетраенето на процедурата е от 40 до 60 мин. Целта е да се постигне хармонизиране на виталните сили в тялото на човека, като така се достига състояние на комфорт, активация на самооздравителните сили и намаляване на негативите от неусвоения стрес.
Важно е човекът, който желае да подобри състоянието на организма си чрез Кан терапия, да осъзнае, че трябва да вземе активно участие в оздравителния процес, за да се постигнат наистина много добри резултати.
www.kantherapy.com