Николай Христов адаптира ценностите на древните методи за превенция и лечение към принципите на съвременната рехабилитация, поставяйки ги на научен фундамент. Стремежът му е да разшири тяхното приложение в условията на съвременния начин на живот. Методът КАН терапия е създаден в България, прилага се от наши терапевти и гарантира поддържане на добро физическо и психоемоционално здраве.
Николай Христов,
медицински рехабилитатор и ерготерапевт с 30-годишен опит в сферата на натуропатията
Г-н Христов, каква е философията на КАН терапията?
КАН терапията е плод на 30-годишна работа в областта на адаптацията на т.нар. неконвеционални методи с позитивно влияние върху човешкото здраве и принципите на съвременната рехабилитация и физикална терапия. Разработвайки КАН терапията, целта ми беше да запазя българското и затова искам да подчертая, че методът е създаден в България, работи се от наши терапевти и гарантира поддържане на добро физическо и психоемоционално здраве. Да, вярно е, че масово се възприемат методите, фиксирани в КАН терапията, като един придатък от Изтока, но ако навлезем дълбоко в нашата история ще видим, че те са съществували още преди много години – вендузи, мокса и рефлексотерапия. Днес се наблюдава противопоставяне от страна на конвенционалната медицина, но изконната ми теза е, че медицината е една наука за човешкото тяло и всички съпътстващи го проблеми, всичко останало е въпрос на прилагане на определен метод. А какви методики ще избере в своята практика един терапевт зависи от неговото ниво на компетентност.
Колко са последователите на КАН терапията в България?
КАН терапията се популяризира като активен метод от 2012 г. и към момента имаме над 60 отлично обучени терапевти от цяла България. Всеки човек може да ползва КАН терапията както като средство за превенция на собственото здраве и избягване на по-тежки заболявания, така и в терапевтичен аспект. Когато е налице заболяване, със средствата на КАН терапията при правилно структуриране на терапевтичния процес могат да се променят негативните стереотипи на клиента и житейските навици, които го разболяват и да се възвърне неговия духовен и физически комфорт.
Според концепцията на СЗО най-ниско платената част от здравеопазването е превенцията, но нашият акцент е точно върху превенцията, тъй като предпочитаме профилактиката пред лечението. Истината е, че когато един човек се е разболял, тогава процесът на лечение е много по-продължителен и е по-трудно да се постигнат крайни позитивни резултати. Основната идея на КАН терапията е да промени негативните стереотипи на съвременния човек, който живее и работи в условията на стрес. Това е първата постулатна концепция на КАН терапията и още в първия модул казваме, че методът е психосоматичен, тъй като не разделяме душевността на човека от неговото тяло, т.е. работим едновременно върху балансиране на двете концепции и поради тази причина получаваме много добри резултати. В конвенционалната медицинска практика не се търси първопричината за настъпилия дисбаланс в организма, а се лекуват симптомите. КАН терапията предлага по-дълбочинен процес на лечение, включително и на първопричините за появата на дадено заболяване, но се изисква разбиране от страна на клиентите, защото ние работим в екип с тях. Когато има пасивност от тяхна страна и очакват да направим чудо, няма как да се получат нещата. Изискват се сериозни усилия и от страна на самия пациент, за да се постигнат отлични резултати.
В първия модул се изучава ароматерапия. Какво е важно да знаят КАН терапевтите за етеричните масла?
Етеричните масла са безопасни, но когато се прилагат правилно, за което се изисква и съответното обучение. Инструментът на ароматерапията – етеричните масла имат многополярност в действието си и помагат при различни заболявания, но само когато се прилагат компетентно е гарантирана тяхната ефективност. В противен случай могат да доведат до алергии и други проблеми.
Кристиян Златков, КАН терапевт IV степен:
„КАН терапията е уникално средство за адаптация и за четирите години, през които я практикувам, се убедих в резултатите, постигнати при пациенти с различни проблеми. Най-често клиентите ми са хора със заседнал начин на живот, който води до появата на различни проблеми – както във физически, така и в психологичен аспект.“
Николай Кьосев, КАН терапевт IV степен:
„КАН терапията е иновативен метод, гарантиращ отлични резултати и даващ широта и познания за различни допълващи се методики. Съчетавам ароматерапията с други методи от КАН терапията и компилирам със съответната двигателна активност, което води до наистина много добри резултати за клиента.“
Георги Иванов, КАН терапевт III степен:
„В момента съвместявам адвокатската практика с работата си като КАН терапевт. Важно значение в работата ми имат етеричните масла и въздействието им върху психиката, особено при силен стрес и тежка депресия, който често се среща в натовареното ни ежедневие.“