Пробиотиците стават все по-популярни. Ако се замислите, почти във всеки рекламен блог присъства поне един бранд за пробиотици. Екипът на ProLact ни споделя повече „вътрешна“ информация за производството на пробиотици, която да ни помогне не само да правим информирани избори, избирайки пробиотични добавки за себе си и за близките ни, а и за да може по-добре професионалистите козметици да правят препоръки на клиентите си.
КОЕ ПОКОЛЕНИЕ Е ПРОБИОТИКЪТ?
Тъй като пробиотиците се приемат през устата, тяхната ефективност зависи от това дали могат да издържат на киселинността среда в стомаха. Най-висококачествените пробиотици ще преминат през стомаха непокътнати и ще населят дебелото черво. Това зависи от технологията, по която са произведени.
Има различни генерации пробиотици. Първата генерация пробиотици представлява т.нар. „стартерна култура“ – просто огромно количество пробиотични бактерии. Проблемът при тях е, че не оцеляват при температура над 18 °C. Това означава, че ако на даден пробиотик е упоменато, че трябва да се съхранява в хладилник най-вероятно е първа генерация и полезните бактерии в него не са живи, много преди да стигнат до вашия дом.
Втората генерация пробиотици комбинират полезни бактерии с пребиотична среда – това най-общо казано е някакъв въглехидрат, като често се използва инулин или декстроза. Тази генерация издържа на стайна температура, в продължение на няколко месеца, защото бактериите вече са преминали във фаза на растеж и разполагат с хранителни вещества, но щом попаднат в стомаха, ниското pH ги убива.
Третата генерация пробиотици отново съдържат пребиотична среда и бактериите са във фаза на растеж, но освен това са поставени в специални защитни капсули, които се опитват да ги запазят живи, за да пре- минат през стомашно-чревния тракт. Тези капсули се наричат „капсули с удължено освобождаване“.
При четвъртата генерация пробиотици настъпва истинска революция в биотехнологиите. Започва да се прилага т.нар. „микроенкапсулация“ на бактериите. А именно, обвиването им с различни защитни вещества, с цел да се удължи живота им и да се подобри устойчивостта им при преминаването през стомашната киселина. Четвъртото поколение пробиотици представлява пробиотични бактерии, на които е създадена защитна обвивка. Тя най-често е от протеини или мазнини. Тяхната преживяемост в стомаха и червата е значително по-голяма, отколкото при третата генерация.
ProLact създаде изцяло нова генерация пробиотици, наречена NextGen Microencapulation. В NextGen пробиотиците полезните бактерии се обвиват със защита от протеини и мукополизахариди. Тази уникална микроенкапсулация не просто защитава бактериите от киселинното pH на стомаха, а и им осигурява хранителни вещества. По този начин, пробиотичните бактерии гарантирано преминават през целия стомашно-чревен тракт и да достигнат чак до дебелото черво.
КАКВИ СА ПОЛЕЗНИТЕ БАКТЕРИИ В ПРОБИОТИКА?
Всеки един пробиотичен щам има различни специфични ползи за здравето. Лактобацилус Булгарикус има силен антитуморен ефект, доказан в клинични изпитания. Освен това, може да бъде от полза в лечението на възпалителни чревни заболявания. Българската добра бактерия може да помогне при дерматити и други кожни заболявания.
Лактобацилус Рамнозус подпомага здравето на стомашно-чревния тракт, точно както и останалите пробиотици. Освен тези си свойства, полезната бактерия може да подпомогне лечението на пикочни инфекции.
Лактобацилус Ройтери има доказани свойства при намаляване на холестерола и подпомагане на сърдечното здраве. Също така, той е най-популярната бактерия в стоматологията, като подпомага лечението на гингвинити и намалява риска от появата на кариеси.
Стептококос Термофилус подобрява разграждането на лактозата и има доказани свойства за подпомагане здравето на кожата. Той се използва топично и перорално при различни дерматити, екземи и акне. Освен това, както всички други полезни бактерии, подпомага здравето на стомашно-чревния тракт и се бори с някои неприятни симптоми, като запек, диария и колики.
ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА КАЧЕСТВОТО
Както може би знаете, пазарът на хранителни добавки не е регулиран. Това дава свобода на много производители да злоупотребяват с доверието на потребителите. Винаги купувайте хранителни добавки от сертифицирани производители, независимо дали става въпрос за пробиотици или друг вид добавка. Тези сертификати показват, че производството отговаря на международни високи стандарти за качество.
Един от най-разпространените сертификати е GMP (Good manufacturing practice) – в превод означава „добри производствени практики“. Други важни европейски сертификати за производство на хранителни добавки са по стандартите ISO 9001 – за управление на качеството и ISO 22000 – за безопасността на храните.
Важно е производителят да има сертификата HACCP за анализ на опасностите и контрол на критичните точки. Добре е също да притежава FCSS – сертификат, подобен на ISO 22000, но признат от GFSI (Global Food Safety Initiative). Сертификатът FDA Registered показва, че производството е отговорило на строгите изисквания на Американската агенция по храните и лекарствата (FDA).
НЕ ПРЕКАЛЯВАЙТЕ С КОЛИЧЕСТВОТО ПОЛЕЗНИ БАКТЕРИИ
Това правило важи, ако за пръв път въвеждате пробиотици в диетата си или дълго време не сте приемали полезни бактерии. Производителите пишат на етикетите броя на колонообразуващите клетки (CFU). Ако сега започвате приема на пробиотици, недейте да приемате повече от описаната на етикета препоръчителна доза.
А ако усетите подуване или къркорене, не се притеснявайте, нормално е. Просто полезните бактерии изместват „лошите“. Приемайте малко по-малка доза или разредете приема през ден, докато симптомите не отшумят.
КОГА ДА ПРИЕМАМЕ ПРОБИОТИЦИ?
Макар, че е трудно да се измери жизнеспособността на бактериите, когато попаднат в стомашно-чревния тракт, някои изследвания показват, че пробиотиците оцеляват по-добре, когато хапнем нещо преди или непосредствено след приема им. Храни, които доказано подпомагат растежа на добрите бактерии са устойчивите фибри, които се съдържат в плодовете и зеленчуците.
Най-честата причина за прием на пробиотик е по време на антибиотично лечение. Винаги приемайте пробиотика с поне 2 часа разстояние от приема на антибиотика.
В заключение…
Проучването на производителя и хранителната добавка е много важно, не само, когато се отнася за пробиотиците. Няма по-скъпа хранителна добавка от тази, която не ни носи никакви ползи за здравето.
Website: prolact.bg
Тел. 088 520 51 53
гр. София, ул. “Гюешево” №83,
Бизнес център “Сердика”, офис 004
гр. Пловдив, ул. “Опълченска” №1
Facebook: ProLact – българските пробиотици
Instagram: @prolactbg