Д-р Николова, разкажете ни малко повече за вашата практика.
Моята практика е малка. В началото, когато започвах, идеята беше да има един лекар за спортисти, които да ползват и услугите на Здравната каса. Защото атлетите не трябва винаги да се лекуват като другите пациенти, които разполагат с време, и единственото противопоказание за вземане на лекарства са техните заболявания и алергии. В спорта лечението трябва да се съобразява не само със здравословното състояние, но също така от етапа на спортната подготовка и от забранителния списък на медикаментите на ВАДА, от спецификата на спорта и от възрастта. Има разлика в лечението на деца, подрастващи, ветерани или активни спортисти.
Д-р Анна Николова, специалист по спортна медицина
Самата дисциплина спортна медицина е много по-разнообразна. Освен лекуване на различни видове травми и заболявания тя обхваща профилактика, функционална диагностика, хранене, възстановяване и рехабилитация на различните състояния, свързани с тренировъчната дейност.
Каква апаратура използвате в своята работа?
Освен стандартната за всеки кабинет апаратура разполагам с ехограф за мускулно-скелетна ехография. Метод, с който може да се прави бърза диагностика на различни мускулни травми и да се проследява тяхното лечение. Той е безболезнен, неинвазивен и много удобен за работа. Принципът му на работа може да се опише с една дума –пиезоелектричен ефект. Това са ултразвукови вълни с висока честота и малка дължина, които се излъчват от трансдюсер, проникват през тъканите в зависимост от тяхната структура и се връщат променени в трансдюсера, който ги преобразува в образи, които дават информация за техния състав и промени. Това позволява да се диагностицират множество проблеми – травми и възпаления на стави, пълни и непълни руптури, калцификати, бурсити, промени в мускули и сухожилия.
Как печелите доверието на пациентите си?
Старая се да предписвам лечение и да лекувам според индивидуалните нагласи и потребности на всеки един, така че човекът да се чувства добре в кожата си. Да не се предава на болестта или възрастта. Не трябва да мисли, че натрупването на години е повод човек да абдикира от желанието да изглежда добре и да бъде здрав. Много от болестите, които имаме, ги причиняваме ние самите било от страх, леност или умствена нагласа. Взаимоотношението с пациентите е двустранен процес. Те идват за помощ и съвет, но със своя житейски опит и позиция обогатяват представите за живота.
Във Вашата практика сте лекували много спортисти. Успявате ли да усетите емоциите им, нагласите им за живота и като цяло техния дух?
Комуникацията е двустранна и в процеса на разговор един специалист винаги може да разбере разнообразни неща за своя пациент. Много често те сами споделят защо са поели по този път, какво ги е мотивирало или какво им пречи, притеснява или им се отразява негативно. Освен лекуващи лекари ние сме хора, които усещаме емоциите на човека пред нас и желаем да му помогнем, доколкото е възможно. Обикновено с напредване на възрастта се смята, че способността на човека намалява, физическата му издръжливост също, съпроводени и от намаляване на желанието, хъса и ентусиазма. Но от личния ми опит съм разбрала, че това не е точно така. Има много случаи, в които въпреки възрастта си пациентите ми продължават да водят живота, който са водили досега, всеки ден, години наред. Всичко е в духа на човека, когато не се отказва, когато вярва в това, което прави, почти нищо не може да го спре. Единствено може да промени начина, по който го върши, или да намали степента на натоварване, но да спре – никога.
Бихте ли ни споделили за Ваши клинични случаи, показващи този нестихващ дух и вяра в живота въпреки напредването на възрастта.
Аз имам много клинични случаи, които са ме вдъхновили и са ми показали, че ние не сме само нашето тяло. Да, важно е да сме здрави, да се храним добре, да се поддържаме, но заедно с това на високо ниво трябва да са и нашата мисъл, дух и действие.
Един такъв случай от практиката ми е Стефан Тодоров. Той е на 75 години и по професия е оператор. Занимавал се е със спорт – плуване, още като юноша и тогава се е запалил по подводното плуване. На 18 години завършил курс за водолази и влязъл в националния отбор по подводно плуване. На 35 години е приключил с активния спорт.
Като повечето спортисти след прекъсване тялото му е започнало да се променя и гледката в огледалото не го е радвала. Затова започнал да се занимава с фитнес и продължил да участва като ветеран в маратони по плуване на 1500 м. Освен това е съчетал професията си като оператор с подводното плуване и е участвал в много проекти по подводни снимки. Един от тях са снимките за филм за Петя Дубарова, научно-популярни филми за морското дъно. Инструктор е за леководолази и подводни снимки.
Сега на тази възраст той не спира да мечтае и да тренира. Следващият му голям проект е да направи маратон под вода около остров Св. Иван и да заснеме източноправославни артефакти. Той се поддържа в добра физическа форма – тренира два пъти дневно, следи за здравословното си състояние и спазва хранителен режим. Мускулната му маса отговаря на такава на млад мъж.
Един друг случай от практиката ми е В. Д. Тя е на 80 години, никога не се занимавала активно със спорт, но има дух, на който могат да завидят много млади хора. Била е журналист и сега продължава да превежда книги и да преподава български език на частни ученици. Поддържа се в добра физическа форма, поддържа здравословно тегло, редовно прави разходки на чист въздух и продължава да мечтае.
Също така искам да разкажа за М. Д. – професор по хуманитарни науки. Тя е на 86 години и продължава да преподава на студенти, а най-голямата ѝ страст са пътешествията.
Тези хора не се предават на времето и леността, не живеят ден за ден. Техният дух поддържа тялото им в добра кондиция и спомага да имат пълноценен живот.
Много се възхищавам на такива хора, имам и други в моята практика, които не се предават на тежестта на времето и общуването с тях е вдъхновяващо.
И неслучайно мотото на моята практика е „Здравето е движение, движението е живот“.
За контакти: София, ул. Н.Габровски №1, н.с.к. Диана, бл.2;
СБАЛТОСМ проф. д–р Шойлев, ет. 2, каб. 201тел. 0898 346 483, E-mail: aninick08@gmail.com