Кои са най-новите тенденции в естетичната дерматология и защо за предпочитане са апаратните процедури – разговаряме с д-р Петьо Брезоев, дерматолог, основател и партньор на специализирана практика „Дерматологикум“.
Д-р Петьо Брезоев,
специалист дерматолог
Д-р Брезоев, какви са вашите наблюдения за развитието на естетичната дерматология?
Аз съм малко встрани от това, но го наблюдавам в нашата практика, тъй като се занимаваме и с естетична дерматология. Според мен, добрата новина е, че пациентите започнаха да излизат от залитането „всичко на всяка цена“ и все повече обръщат внимание на крайния естетичен резултат. Освен това, в медицината никога 2+2 не прави 4, т.е. има непредвидими рискове, когато става въпрос за естетични корекции в областта на лицето и положителната тенденция е, че вече много се държи на на безопасност и безвредност. Да, желанието на пациентите е да изглеждат добре, но аз гледам на красивата визия по-комплексно и не смятам, че само с ботулинов токсин или дермални филъри проблемът може да бъде решен.
Възможно ли е дамите, които са прекалили с обемите и вече са във възрастта 45+, да възстановят нормалната си визия?
С годините става все по-трудно да се възстанови нормалната визия. Затова и никога не трябва да се губи мярката при използване на филъри за попълване на обеми – това важи както за пациентите, така и за естетичните дерматолози. Освен това, много от продуктите за попълване на обеми се оказаха рискови и то не в рамките на 1-2 седмици, а за период от 10-15 години. Разбира се, те бяха изтеглени от пазара, но винаги трябва да се внимава и да се следи дали не са отчетени късни реакции. Пациентите също трябва да са добре информирани, да обсъждат естетичните корекции с терапевта си и да задават въпросите, които ги вълнуват.
Какво е мнението ви за апаратните технологии?
Аз лично харесвам апаратните технологии, тъй като те стимулират собственото производство на колаген и хиалуронова киселина от тялото. Разбира се, и при апаратите има рискове, като изгаряне, лицеви атрофии и др. Възможно е в краткосрочен план да се появят нежелани ефекти, но добрият дерматолог веднага ще ги разпознае и ще вземе необходимите мерки. Да, съвременната апаратура предоставя големи възможности за подобряване на външния вид, но всеки апарат трябва да бъде познаван в детайли, както и възможните усложнения, за да се вземат навременни и адекватни мерки в случай на поява на нежелани ефекти. Затова е задължително да имаш отлични знания по анатомия, да си експерт в областта на дерматологията и непрекъснато да се усъвършенстваш. Разбира се, изключително важна е и обратната връзка с пациента.
С какви предизвикателства се сблъсквате в практиката си?
В практиката ми на клиничен дерматолог 80% от случаите са свързани с често срещани патологии, но останалите са трудни и понякога са истинско предизвикателство. Радвам, когато пациентът се обади след седмица усмихнат и доволен от лечението и постигнатите резултати.
За контакти: ДКЦ „Александровска“
София, ул. Св. Георги Софийски 1, тел. 02 9230 494
Частна практика – София, бул. България 13
тел. 0888 713 478