Какви са новостите в лечението на псориазиса, какво могат вече да получат българските пациенти, за да възвърнат качеството си на живот и да се чувстват пълноценни в обществото ни – отговорът на тези и други въпроси от д-р Иван Богданов, дерматолог, председател на фондация „Псориазис“.
Д-р Иван Богданов,
гл. асистент по дерматология и венерология към Медицинския факултет на
СУ „Св. Климент Охридски“, дерматовенеролог в Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда, председател на фондация „Псориазис“
Д-р Богданов, какви са новостите, свързани с лечението на псориазис?
Днес вече разполагаме с много по-богат избор на биологична терапия – навлязоха новите интерлевкин-23 инхибитори, които се отличават с висока ефективност и отличен профил на безопасност. Биологичната терапия е най-съвременното достижение на фармацевтичната наука, което комбинира генетика, биотехнологии и много други области на човешкото познание, за да създаде молекули, максимално наподобяващи тези, които реално циркулират в човешкото тяло и са част от имунния отговор на организма. В този смисъл те са биологични, а не химични молекули и се получават чрез сложна рекомбинантна технология. В момента се ползват или хуманизирани, или изцяло човешки антитела, като опитът с тях е от около 10 години и е доста сериозен. В България работим с тях от 6 години, достатъчно време, за което успяхме да натрупаме богат опит и да постигнем много добри резултати за пациентите. Факт е, че голяма част от нашите пациенти в момента нямат нужда от болничен престой, лекуват се вкъщи, работят и са пълноценни членове на нашето общество. Да, тези лекарства са изключително скъпи, но възстановяват нормалния живот на пациента, връщат го обратно в неговата среда и му осигуряват пълноценно съществуване с много добро качество на живот. Това е най-важното, особено при най-тежките форми на псориазис, които са наистина силно увреждащи по отношение както на придружаващи заболявания, така и на ставни промени, заради псориатичния артрит.
Какво се промени за българските пациенти, които страдат от това заболяване?
На първо място е включването на биологичните продукти, което дава възможност за много добро лечение и на второ – отпадна разходоефективността, която ни даваше задължителен избор на много малък брой медикаменти, т.е. ние можехме да избираме от два медикамента на първи избор за псориазис, всички останали лекарства бяха на втори избор, включително някои от най-ефективните и с най-малко странични ефекти. За щастие това отпадна и сега разполагаме с целия набор от медикаменти, което е изключително важно, защото изборът на един такъв медикамент е много сложен и трябва да бъде съобразен с придружаващите заболявания на пациента, вида и тежестта на псориазиса, възраст, пол и т.н. В момента имаме пълната свобода за избор на най-подходящия медикамент, което е много по-добре както за пациентите, така и за нас дерматолозите.
Откъде идва вашият интерес към псориазиса?
Псориазисът е една истинска енигма – колкото и огромни финасови ресурси да се отделят за лечението му, това е хронично заболяване, което засяга много голяма част от населението и е свързано с тежки последствия за качеството на живот на пациентите, за тяхното самочувствие, за работоспособноста им, т.е. като цяло има огромен социален отпечатък. Освен това има много какво да се научи, интересът към заболяването псориазис не спада – постоянно търсим новости, свързани с него и колегите, които работят в тази област не спират да ни изненадват с нови и интересни неща. Псориазисът не е прочетена книга, това е книга, която се пише в момента и точно затова е много интересно. Също така има възможност и за интердисциплинарна работа, тъй като все още не знаем всичко за това заболяване.
На много места по света се предлага профилактика на псориазиса, какво е вашето мнение за профилактиката в България?
Чудесно е, че пациентите имат възможност да избират къде да отидат, това стимулира конкуренцията и е предпоставка услугата в България също да се подобрява. Хубаво е да се развиват различни практики, които ние можем да взаимстваме, ако са добри. Постоянно трябва да се усъвършенстваме в това да лекуваме пациентите с климатолечение, но за съжаление в България стремежът е по-скоро да се направят хотели за хора, които нямат нужда, вместо санаториуми за пациентите, страдащи от псориазис. Това би бил много по-интересен туризъм, защото е възможно кофинансиране от здравните каси, частни или държавни, при това не само на нашата страна, но и на други страни. Истината е, че резултатите от климатолечението са добри, но няма нагласа и далновидност това да се изведе в добра посока. Има прекрасни места в България – Варна и Бургас, а местността Тузлата до Балчик е едно приказно място с много добри условия за лечение не само на псориазис, а и на други хронични заболявания, като лихен планус и атопичен дерматит. Шабла и Поморие също предлагат такива условия, но са абсолютно неразработени. Минерални извори, кал, луга, морска вода, слънце… всеки един от тези фактори има собствено терапевтично действие, а в комбинация са още по-добри.
За контакти: Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда
София, бул. Никола Й. Вапцаров 51Б
тел. 0887 924 278
www.tokudabolnica.bg